Towarzyskie małpy mają bogatszy mikrobiom

| Nauki przyrodnicze
Steffen Foerster, Duke University

Prowadząc bardziej towarzyski tryb życia, szympansy mają bogatsze mikrobiomy. Jak podkreślają Amerykanie, spędzanie czasu z innymi często zwiększa ryzyko zarażenia szkodliwymi bakteriami, ale może także oznaczać przekazanie tych korzystnych dla zdrowia.

Zespół z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, Duke University czy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley monitorował zmiany mikroflory jelit i zachowania społeczne dzikich szympansów z Parku Narodowego Gombe w Tanzanii. Okazało się, że liczba gatunków bakteryjnych w przewodzie pokarmowym rosła z towarzyskością.

Im bardziej złożony mikrobiom ludzi, tym bardziej oporni wydają się oni na zakażenia oportunistyczne - wyjaśnia Andrew Moeller z Berkeley.

W latach 2000-2008 autorzy publikacji z pisma Science Advance badali bakteryjne DNA w odchodach 40 szympansów w wieku od niemowlęcego po senioralny. Naukowcy zidentyfikowali tysiące gatunków bakterii; wiele z nich, np. z rodzajów Olsenella i Prevotella, występuje również u ludzi.

W dalszej kolejności biolodzy zestawili dane dot. mikrobiomu z danymi dot. codziennej diety, a także tego, ile czasu osobniki spędzały z innymi członkami stada i samotnie.

Szympansy spędzają więcej czasu razem w porze deszczowej, gdy pożywienia jest pod dostatkiem. W porze suchej spędzają więcej czasu w pojedynkę - ujawnia Steffen Foerster z Duke University.

Akademicy zauważyli, że w porze suchej każdy z szympansów miał ok. 20-25% więcej gatunków bakterii niż w porze suchej. Zaobserwowanych różnic nie dało się w całości wyjaśnić zmianą w zawartości owoców, liści i owadów w diecie. Istotny był także towarzyski bądź bardziej samotniczy tryb życia.

Anne Pusey, szefowa antropologii ewolucyjnej z Duke University, uważa, że do przekazania bakterii między szympansami dochodzi w czasie iskania, spółkowania oraz innych form kontaktu fizycznego, a także gdy małpy niechcący wdeptują w czyjeś odchody.

Zespół stwierdził, że skład mikrobiomu niespokrewnionych osobników był do siebie podobny w stopniu typowym dla matek i potomstwa. To zaskakujące, bo młode nabywają bakterie matki, przechodząc przez jej kanał rodny. Rezultaty 8-letniego studium pokazują, że kontakty społeczne są dla różnorodności mikrobiomu szympansów tak samo ważne, jak początkowa ekspozycja na bakterie matki.

Na razie naukowcy nie wiedzą, czy sieci społeczne pomagają podtrzymać różnorodność mikrobiomu u ludzi.

W przyszłości Amerykanie chcieliby m.in. sprawdzić, jak fluktuacje różnorodności mikrobiomu jelitowego wpływają na stan zdrowia szympansów.

szympansy towarzyskość kontakty społeczne mikrobiom jelitowy odchody różnorodność Andrew Moeller Anne Pusey Steffen Foerster