Laboratoryjne badanie telepatii
Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze skonstruowali wirtualny świat komputerowy do testowania zdolności telepatycznych.
W eksperymencie weźmie udział ok. 100 osób. Naukowcy chcą również sprawdzić, czy i jak zmieniają się zdolności telepatyczne w zależności od rodzaju relacji łączącej uczestników. Parą mogą być przyjaciele, koledzy z pracy albo członkowie rodziny (żona i mąż). Są oni umieszczani w pokojach znajdujących się na różnych piętrach tego samego budynku, aby wykluczyć możliwość porozumiewania się.
Uczestnicy badania "wchodzą" w wirtualny świat za pomocą elektronicznej rękawicy (umożliwia im ona poruszanie się po komputerowo generowanej rzeczywistości) oraz umieszczanego na głowie wyświetlacza 3D.
Jedna osoba widzi losowo wybrany przedmiot (parasolkę, piłkę lub telefon). Musi się na nim skoncentrować i badać go. W tym samym czasie jej partnerowi prezentowany jest ten sam przedmiot, lecz w otoczeniu trzech innych rzeczy. Zadanie polega na wskazaniu przedmiotu, który "przesyła" myślami telepata.
System komputerowy został zaprojektowany przez doktora Craiga Murraya ze Szkoły Nauk Psychologicznych, a zaimplementowali go Toby Howard oraz doktor Fabrice Caillette ze Szkoły Nauk Komputerowych.
Howard wyjaśnia, że poprzez wykreowanie wirtualnego środowiska stworzono całkowicie obiektywne warunki, które uniemożliwiły uczestnikom eksperymentu wysyłanie sygnałów lub nieświadomych wskazówek, jakie obiekty wybrali.
System zaprojektowano tak, by był jak najbardziej rzeczywisty. Wolontariusze nie tylko widzą przedmioty, ale słyszą wydawane przez nie dźwięki. Mogą również nosić je ze sobą po wirtualnym świecie.
Jeden z badaczy, David Wilde, zauważa: poprzez wykorzystanie tej technologii zamierzamy zdobyć jak najbardziej obiektywne dane dotyczące telepatii. Naszym zamiarem nie jest wykazanie istnienia bądź nieistnienia telepatii, ale stworzenie eksperymentalnej metody, która podlegałaby naukowemu nadzorowi.
Komentarze (2)
kynio, 27 sierpnia 2007, 21:46
myśleniu towarzyszy przepływ prądu elektrycznego. temu z kolei fala elektromagnetyczna. jak wiadomo fala EM propagowana jest w nieskończoność. w rzeczy samej aby odczytać myśli należy zinterpretować falę EM generowaną w wyniku procesu myślenia. telepatia jest fizycznie dopuszczalna. to kwestia wzmocnienia fali EM powstającej w momencie powstawania myśli, no i oczywiście odpowiednia interpretacja. a, że w mózgu toczy się wiele procesów, niekoniecznie związanych z myśleniem zadanie może być nieco skomplikowane ale możliwe. przyszłość telekomunikacji tak właśnie widzę, interpretery fal związanych ze świadomym myśleniem, implanty z takimi urządzeniami pozwolą na komunikację bez udziału zewnętrznych urządzeń, którymi dzisiaj rozpychamy kieszenie.
waldi888231200, 3 września 2007, 23:18
Super pomysł z tymi implantami tylko pytanie czy aby już ktoś nas nimi nie zaszczepił i widzimy oraz teoretycznie żyjemy w przestrzeni która jest wirtualna a tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna????
Bo nasz mózg jest aktywny 24h a świadomość obejmuje nie całe 8% jego aktywności jednak mózg nie obumiera (jak np noga w gipsie) co świadczy że go wykorzystujemy ale nie jestesmy świadomi jak stąd wniosek .... Człowieku poznaj samego siebie a przwdopodobnie będziesz nieźle zaskoczony.. ;D