Wyższe tętno zwiększa ryzyko cukrzycy
Związek między tętnem spoczynkowym a cukrzycą sugeruje, że pomiary tętna mogą pomóc w zidentyfikowaniu osób z wyższym ryzykiem tej choroby.
W ramach 4-letniego studium 73.357 dorosłych Chińczyków naukowcy zaobserwowali, że szybsze tętno dodatnio korelowało z podwyższonym ryzykiem rozwoju cukrzycy. Międzynarodowy zespół zauważył także, że szybsze tętno wiązało się z nieprawidłową glikemią na czczo oraz przejściem od podwyższonego poziomu glukozy na czczo do cukrzycy w tej samej populacji.
Odkryliśmy, że osoby z wyższym tętnem, które sugeruje gorsze funkcjonowanie automatyczne [autonomicznego układu nerwowego], znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka cukrzycy, stanu przedcukrzycowego oraz przekształcenia się stanu przedcukrzycowego w cukrzycę. Każde 10 dodatkowych uderzeń serca na minutę wiązało się z 23-proc. wzrostem ryzyka cukrzycy. To wpływ podobny do wzrostu rzędu 3 kg na metr kwadratowy we wskaźniku masy ciała - wyjaśnia prof. Xiang Gao z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.
Połączyliśmy nasze rezultaty z wynikami 7 wcześniej publikowanych badań na ten sam temat, które w sumie objęły 97.653 osoby [zarówno mężczyzn, jak i kobiety], i natrafiliśmy na podobną korelację - w porównaniu do jednostek z niższym tętnem, ryzyko cukrzycy w grupie ludzi z wyższym tętnem było większe o 59%.
Wg autorów publikacji z International Journal of Epidemiology, to sugeruje, że wyższe tętno jest nowym markerem przedklinicznym bądź czynnikiem ryzyka cukrzycy.
Naukowcy mierzyli tętno podczas badania wstępnego, przeprowadzanego w latach 2006-07. Tętno mierzono po 5 min odpoczynku. W czasie ponownego badania 4 lata później zidentyfikowano 17.463 przypadki stanu przedcukrzycowego i 4.649 przypadków cukrzycy. Od początku 2006 r. stężenie glukozy badano co 2 lata. Z analiz wykluczono wszystkich, którzy mieli cukrzycę w czasie kwalifikacji w latach 2006-07.
Wszyscy uczestnicy studium byli pracownikami chińskiej kompanii górniczej i ubezpieczała ich ta sama grupa medyczna, dlatego nie można ich uznać za próbę reprezentatywną chińskiej populacji generalnej. Diagnozy stanu przedcukrzycowego i cukrzycy oparto na pojedynczym pomiarze glukozy w osoczu na czczo. Ze względu na wskazane ograniczenia, dopiero połączenie tych wyników z wynikami 7 innych studiów, w których badano osoby o innym pochodzeniu społecznym i kulturowym, uprawomocniło związek między tętnem a ryzykiem cukrzycy.
Komentarze (2)
Cretino, 22 maja 2015, 16:07
wnioski moge odwrocic rownie dobrze o 180* z przedstawionej tutaj konsekwencji zrobic przyczyne ...
Użytkownik-7423, 23 maja 2015, 08:42
Dokładnie.
Wyróżniłbym jeszcze niskie tętno, bo organizm nie musi go podnosić oraz niskie tętno, bo nie ma energii by je podnieść.
I to, co mówił Glaude, niskie tętno jako funkcja układu nerwowego, np. u psycho, lub niskie tętno, jako funkcja wytrenowanego układu krążenia.
Ja mam tętno 40-45, gdy mam poranne powyżej 50 zarządzam kilka dni przerwy od treningów, bo to objaw zmęczenia.
Ale ja trenuję od 9 roku życia, pompka pracuje wolno, bo się nauczyła tego.