Mają więcej tłuszczu śródbrzusznego przez zniewagi
Kobiety w średnim wieku, które wspominają o częstych przypadkach złego traktowania lub dyskryminacji, mają znacznie więcej trzewnej, czyli niewidocznej tkanki tłuszczowej. To istotne spostrzeżenie, ponieważ liczne badania wykazały, że brzuszne rozmieszczenie tłuszczu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2.
Wcześniejsze badania wskazywały na związek między dyskryminacją a zdrowiem fizycznym, jednak studium dr Tené T. Lewis ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Yale jako pierwsze połączyło tego typu doświadczenia z konkretnym podtypem tłuszczu brzusznego.
Amerykański zespół zebrał grupę 402 kobiet (przedstawicielek rasy czarnej i białej). Przypadki niesprawiedliwego traktowania w ciągu ubiegłego roku oceniano za pomocą specjalnej skali. Pytano np. o traktowanie z mniejszym szacunkiem, zniewagi oraz gorszą obsługę w restauracjach czy sklepach. Ilość i rozmieszczenie tłuszczu określono dzięki tomografii komputerowej, a nie jak wcześniej, mierząc obwód w pasie. Okazało się, że na każdy dodatkowy punkt w skali dyskryminacji przypadało 13,03 cm2 dodatkowego tłuszczu wisceralnego. Związek utrzymywał się nawet po uwzględnieniu innych istotnych czynników, w tym ogólnego otłuszczenia czy objawów depresji.
Należy podkreślić, że to podtyp tłuszczu, którego nie widzimy. Wiele osób uważa, że dyskryminacja i tłuszcz się ze sobą wiążą, głównie z powodu prześladowania ludzi z nadwagą i otyłych, i że do złego traktowania prowadzi widoczne otłuszczenie ciała. My sugerujemy, że zaobserwowany związek ma odwrotny kierunek i że to doświadczenie dyskryminacji przyczynia się do gromadzenia tłuszczu. Pozostaje ustalić, co możemy z tym zrobić. Czy może zainterweniować w jakiś sposób, by zmniejszyć negatywny wpływ tego typu przeżyć.
Ekipa Lewis ustaliła, że choć Afroamerykanki wspominały o większej liczbie nieprzyjemnych doświadczeń, ich wpływ na obie rasy był taki sam. Analizowano też wpływ prześladowania na podskórną tkankę tłuszczową, ale nie natrafiono na żaden związek.
Komentarze (4)
John, 11 marca 2011, 19:33
Lepiej niech spytają o zarobki i odżywianie.
demonita2, 13 marca 2011, 12:55
A kiedy ktoś się zatroszczy o mężczyzn, przecież z statystyk wynika że to my mężczyźni krócej żyjemy
Taaaak, przecież widać że jest to bardzo "grubymi nićmi szyte", tym bardziej że dr Tené T. Lewis to kobieta buhahahaha
Czy kobiety naprawdę myślą że mężczyźni są tacy głupi???
Sam osobiście widziałem jak interpretacja wyniku jednego z eksperymentów naukowych z fizyki był naginany do tego co chciał uzyskać fizyk hehehe
P.S. Polecam ćwiczenia fizyczne (kondycyjne lub siłowe), bardzo wzmacniają organizm i psychikę.
P.S. do P.S. Muszę przyznać że temat dyskryminacji już mi się znudził i przejadł. "Nie trzeba wykładać dywanem cały świat, wystarczy założyć buty"
Gość simian raticus, 13 marca 2011, 17:01
Kobiety żyja dłużej od mężczyzn i tak, bo mniej alkoholu, papierosów i kawy używają.
Gęś Świerkowa, 18 marca 2011, 13:53
Troche mnie bulwersuje ta wiadomosc poniewaz w badaniu pominieto czynnik sprawczy otylosci, czyli kompulsywne jedzenie. Ciag przyczynowo-skutkowy jest taki jak w przypadku innych uzaleznien, ze najpierw mamy "wyzwalacz" sytuacyjny (cos z czym dana osoba sobie nie radzi), potem jedzenie lub inna substancje (jedzenie najczesciej smieciowe, poniewaz liczy sie czas w ktorym mozna uzyskac te pozadana ulge) a na koniec pojawia sie tluszcz.