Toaleta do eliminacji CO2 i zwiększania plonów
Dzięki grantowi z Fundacji Melindy i Billa Gatesów powstała niezależna, działająca bez wody toaleta na energię słoneczną, która podgrzewa ludzkie ekskrementy do wystarczająco wysokiej temperatury, by je wysterylizować i uzyskać biowęgiel (ang. biochar), który posłuży do sekwestarcji węgla w glebie i uzyskania nawozu organicznego.
Projekt naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder jest częścią konkursu "Reinvent the Toilet Challenge". Już niedługo, bo między 20 a 22 marca, jego uczestnicy wystawią swoje pomysły w Delhi.
Wynalazek z Boulder składa się z 8 parabolicznych zwierciadeł. Skupiają one promienie słoneczne na pręciku ze szkła kwarcowego, który podłączono do 8 wiązek światłowodowych. Dzięki pozyskanej energii komorę reakcyjną można podgrzać do ponad 600 stopni Fahrenheita (315,5 st. Celsjusza). W ten sposób eliminuje się patogeny z odchodów i pozyskuje biowęgiel (karbonat powstający w wyniku pirolizy biomasy roślinnej i odpadów organicznych).
Biowęgiel jest cennym materiałem. Ma dobrą zdolność utrzymywania wody i może być wykorzystywany na terenach rolniczych do przytrzymywania składników odżywczych i zwiększenia stabilności gleby - tłumaczy prof. Karl Linden. Mieszanka glebowa z 10% biowęgla może utrzymać o 50% więcej wody. Poza tym biowęgiel da się spalać, uzyskując w przybliżeniu tyle samo energii, co podczas spalania komercyjnego węgla drzewnego.
Testy wykazały, że każda ze światłowodowych wiązek zapewnia strumień energii rzędu 80-90 watów, a więc cały system dostarcza do komory reakcyjnej do 700 watów. Pod koniec grudnia zademonstrowano, że energia słoneczna skierowana do komory z łatwością doprowadza wodę do wrzenia i skutecznie karbonizuje odpady stałe.
Obecną toaletę zaprojektowano, by obsługiwała 4-6 osób dziennie, jednak teraz trwają prace nad wersją dla kilku gospodarstw domowych (zgodnie z wytycznymi Fundacji Gatesów, dzienny koszt na użytkownika ma wynosić 5 centów).
Komentarze (2)
Astroboy, 14 marca 2014, 17:50
Nie wiem, czy to wielkie halo, ale wysuszonym łajnem paliło się w piecach od tysiącleci.
Generalnie: OBORNIK wciąż w tym kraju nad Wisłą jest dobrym nawozem.
Flaku, 14 marca 2014, 18:27
4-6 osób dziennie? A to im dłużej stoi, tym więcej użytkowników może mieć czy jak? Nie za bardzo rozumiem w tym miejscu słowo "dziennie". Przecież człowiek z toalety korzysta codziennie, więc jesli jest w stanie obsłużyć 4-6 osób dziennie, to jest tez w stanie obsłużyć 4-6 osób miesięcznie i nie da radę obsługiwać nawet 9 osób tygodniowo. Chyba powinno być, że jest w stanie obsłużyć 4-6 osób, bez słowa "dziennie".