Po raz pierwszy synetetyczną substancję odkryto w naturze
Zespół pracujący pod przewodnictwem Michela De Waarda z Grenoble-Institut des Neurosciences odkrył, że afrykańska roślina Nauclea latifolia wytwarza duże ilości cząsteczek tramadolu - przeciwbólowego syntetycznego (jak dotąd sądzono) leku opioidowego.
N. latifolia to niewielki krzak, rozpowszechniony w subsaharyjskiej Afryce. W tradycyjnej medycynie, szczególnie w Kamerunie, wykorzystuje się go do różnych celów, np. leczenia padaczki, malarii czy bólu.
Naukowcy zdołali wyizolować związki odpowiedzialne za domniemany efekt przeciwbólowy rośliny, badając korę korzeni. Największym zaskoczeniem [...] było to, że natrafiliśmy na znaną cząsteczkę. Jest identyczna z tramadolem, syntetycznym lekiem opracowanym w latach 70. Używa się go na całym świecie, bo choć jest pochodną morfiny, wywołuje mniej skutków ubocznych od niej [chodzi zwłaszcza o niski potencjał uzależniający].
Analizy 3 niezależnych laboratoriów okazały się zbieżne i potwierdziły obecność tramadolu w korze korzeni N. latifolia. Z drugiej strony śladów tej substancji nie wykryto w nadziemnej części krzaka (liściach, pniu czy gałęziach).
Komentarze (0)