Trening przedziałowy o wysokiej intensywności dobry dla kobiet z RZS

| Zdrowie/uroda
faster panda kill kill (megan ann), CC

Choć brzmi to antyintuicyjnie, trening o dużej intensywności zmniejsza stan zapalny u kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Po 10 tygodniach intensywnych treningów na rowerach stacjonarnych (spinningu) 2 razy w tygodniu zaobserwowano zdecydowane zmniejszenie stanu zapalnego, nic więc dziwnego, że uczestniczki studium były bardzo zmotywowane, by kontynuować ćwiczenia.

Anja Bye z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii tłumaczy, że reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Nie da się jej wyleczyć, można tylko łagodzić objawy. Wielu pacjentów ma obniżoną wydolność sercowo-naczyniową, dotąd przeprowadzono jednak niewiele badań nad wpływem ćwiczeń na zmienione chorobowo stawy.

Wcześniej badania wykazały, że sesje ćwiczeń o umiarkowanej intensywności mogą poprawić wytrzymałość bez wyzwalania bólu, stanu zapalnego czy uszkadzania stawów - wyjaśnia Bye, dodając, że liczne studia demonstrowały, że intensywny trening interwałowy skuteczniej zwiększa wydolność niż trening o umiarkowanej intensywności.

To prawda, bez względu na to, czy jesteś chory, czy zdrowy, młody czy stary. Chcieliśmy [więc] sprawdzić, czy pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów wytrzymają trening o dużej intensywności i odnotują te same korzystne rezultaty.

Po 10 tyg. spinningu 2 razy w tygodniu Bye nie zauważyła efektów ubocznych w badanej grupie kobiet z RZS. Dostrzegliśmy raczej tendencję do spadku stanu zapalnego, przynajmniej mierzonego za pomocą CRP. Ochotniczki doświadczały też porządnego wzrostu maksymalnego pułapu tlenowego, co oznacza, że zmniejszyło się ich ryzyko choroby sercowo-naczyniowej.

Oprócz tego wskutek treningu zmniejszył się nieco wskaźnik masy ciała (BMI), zawartość tłuszczu w organizmie, a także obwód talii. Naukowcy odnotowali także wzrost masy mięśniowej.

Studium przeprowadzono w Szpitalu św. Olafa w Trondheim. Kobiety rozgrzewały się przez 10 min na poziomie 70% pulsu maksymalnego, a później wykonywały 4 powtórzenia 4-min interwałów wysokiej intensywności (85-95% pulsu maksymalnego). Między interwałami robiły 10-min przerwy, ponownie ćwicząc na poziomie 70% pulsu maksymalnego.

Ponieważ studium miało charakter pilotażowy, objęło tylko 18 kobiet w wieku 20-49 lat. Choć na razie jest za wcześnie, by zmieniać zalecenia dot. programów treningowych dla pacjentów z RZS, badanie sugeruje, że może to być dobry pomysł.

trening przedziałowy o wysokiej intensywności reumatoidalne zapalenie stawów RZS stan zapalny kobiety CRP BMI wskaźnik masy ciała Anja Bye