Trening stroboskopowy poprawia krótkotrwałą pamięć wzrokową

| Psychologia
Cliffski, CC

Trening stroboskopowy, angażowanie się w aktywność fizyczną podczas noszenia specjalnych okularów, zwiększa retencję (przypomnienie pierwotne) w zakresie krótkotrwałej pamięci wzrokowej. Efekty utrzymują się przez 24 godziny.

W eksperymentach wzięli udział studenci z Duke University. Ćwicząc, np. rzucając do siebie piłkę, nosili okulary: albo ograniczające widzenie do krótkich mignięć, albo zwykłe z przezroczystymi szkłami. Przed i po treningu badani, także osiągający sukcesy sportowcy, rozwiązywali na komputerze test na pamięć wzrokową. Zadanie polegało na rozpoznaniu 8 wyświetlanych na moment liter. Po upływie pewnego czasu, który się zresztą zmieniał, ochotników proszono o przypomnienie sobie jednej z nich. Przy prostych próbach odroczenia właściwie nie było, bo o literę pytano tuż po zakończeniu wyświetlania, lecz na trudniejszych poziomach pytanie padło po upływie 2,5 s. Ponieważ ludzie nie wiedzieli, którą literę będą musieli wymienić, musieli przechowywać w pamięci wszystkie.

Każdy człowiek ma w mózgu pamięciowy bufor, który przechowuje dane przez określony krótki czas. Wydaje się, że noszenie w czasie treningu fizycznego okularów stroboskopowych zwiększa zdolność utrzymywania informacji w tym buforze - tłumaczy psychiatra prof. Greg Applebaum. By normalnie funkcjonować, badani musieli dostosowywać przetwarzanie wzrokowe. Gdy już zdejmowali okulary, poprawę dot. pamięci wzrokowej widać było jeszcze po 24 godzinach.

Wcześniejsze studium Applebauma i Stephena Mitroffa wykazało, że trening stroboskopowy usprawnia percepcję wzrokową, w tym zdolność wykrywania drobnych wskazówek ruchowych oraz przetwarzania prezentowanej na moment informacji wzrokowej. Dotąd nie było jednak wiadomo, jak długo korzyści się utrzymują ani jaki mechanizm leży u ich podłoża. Teraz udowodniono, że przynajmniej częściowo, chodzi o poprawę pamięci wzrokowej.

trening stroboskopowy pamięć krótkotrwała pamięć wzrokowa retencja Greg Applebaum