Wystarczy schudnąć, by pozbyć się cukrzycy

| Zdrowie/uroda
GreenFlames09, CC

Naukowcy z Newcastle University wykazali, że cukrzyca typu II jest wywołana akumulacją tłuszczu w trzustce oraz że wystarczy zmniejszyć ilość tego tłuszczu o mniej niż 1 gram, by pozbyć się choroby. O odkryciu poinformował zespół profesora Roya Taylora na łamach Diabetes Care oraz podczas World Diabetes Conference w Vancouver.

W badaniach uczonych z Newcastle wzięło udział 18 osób cierpiących na cukrzycę typu II oraz 9, które nie cierpiały na tę chorobę. Wszystkich pacjentów zważono, określono ilość tłuszczu w trzustce oraz reakcję na insulinę przed i po operacji bariatrycznej. Pacjenci z cukrzycą cierpieli na tę chorobę nie dłużej niż 15 lat, średnio od diagnozy minęło u nich 6,9 roku. U pacjentów tych stwierdzono zwiększony poziom tłuszczu w trzustce. Wszyscy uczestnicy badań byli z powodu otyłości zakwalifikowano do operacji bariatrycznej. Pacjenci z cukrzycą po operacji przestali zażywać leki.

Gdy uczestników badań zważono 8 tygodni po operacji okazało się, że obie grupy straciły na wadze średnio około 13%. Jednak, co najważniejsze, u osób, które nie cierpiały na cukrzycę ilość tłuszczu w trzustce pozostała bez zmian, zmniejszyła się natomiast u cukrzyków i powróciła do normy. Ubytek tłuszczu spowodował, że trzustka prawidłowo produkowała insulinę. Choroba u cukrzyków się cofnęła.

Osoby z cukrzycą typu II powinny schudnąć, dzięki czemu pozbędą się tłuszczu z trzustki i zacznie ona prawidłowo funkcjonować. Jeśli zapytacie, jak wiele tłuszczu trzeba się pozbyć, odpowiedź brzmi - 1 gram. Jednak to jeden gram tłuszczu z trzustki. Obecnie jedynym sposobem, by się go pozbyć, jest ograniczenie liczby przyjmowanych kalorii.

Szczegółowe badania za pomocą nowo opracowanej metody, w której używano rezonansu magnetycznego, pozwoliły stwierdzić, że w ciągu 8 tygodni cukrzycy pozbyli się 1,2% tłuszczu z trzustki. Jako, że średnio występowało u nich 50 mililitrów tłuszczu, oznacza to ubytek 0,6 grama.

Co ciekawe, u osób nie cierpiących na cukrzycę poziom tłuszczu w trzustce nie uległ zmianie. To sugeruje, że wzrost ilości tłuszczu w tym organie jest cechą charakterystyczną osób, u których rozwija się cukrzyca typu II. Istnieją też osobnicze różnice co do ilości tłuszczu tolerowanej przed rozwinięciem się choroby. Nasze nowe badania pokazują, że zmiana ilości tłuszczu w trzustce ma związek z cukrzycą typu II. Zmniejszenie się jego ilości nie jest związane z chudnięciem. To nie jest zjawisko, które występuje u każdej osoby. Jest ono specyficzne dla cukrzycy typu II. Interesujący jest fakt, że niezależnie od wagi ciała i sposobu jej utraty krytycznym czynnikiem pozwalającym na pozbycie się cukrzycy typu II jest utrata 1 grama tłuszczu z trzustki, dodaje uczony.

trzustka tłuszcz cukrzyca typu II