'Szczęki' z uchatką w roli głównej

| Nauki przyrodnicze
Tim Sheerman-Chase, CC

Uchatki karłowate (Arctocephalus pusillus) polują na żarłacze błękitne (Prionace glauca).

Pierwszy przypadek został odnotowany przez Chrisa Fallowsa z Kapsztadu, właściciela firmy Shark Expedition Apex, ponad 10 lat temu. Młoda uchatka ścigała wtedy rekina. Po zabiciu go zjadła najbardziej kaloryczną część ryby - wnętrzności. W 2012 r. Fallows fotografował pod wodą 10 P. glauca, gdy ponownie zjawił się młody samiec A. pusillus, który upolował 5 żarłaczy i zjadł tylko ich narządy wewnętrzne: wątrobę i żołądek.

Zwykle zarówno uchatki, jak i żarłacze błękitne, które osiągają zbliżoną wielkość, polują na mniejsze ryby czy kałamarnice. Choć płetwonogie żerują czasem na mniejszych rekinach, np. żarłaczach lamparcich (Triakis semifasciata), po raz pierwszy udokumentowano przypadki uchatek polujących na tak duże rekiny.

Hugues Benoit z kanadyjskiego Departamentu Rybołówstwa i Oceanów, jeden z trzech współautorów publikacji w African Journal of Marine Science, uważa, że zjawisko może być bardziej rozpowszechnione, niż się dotąd wydawało, zwłaszcza jeśli większość przypadków ma miejsce na pełnym morzu, z dala od potencjalnych obserwatorów. Dodatkowo, skoro uchatki gustują głównie w rekinim przewodzie pokarmowym, w ich żołądku i odchodach będzie niewiele twardych części dokumentujących ten proceder.

Kanadyjczyk sądzi, że zjadając konkurentów, uchatki zmieniają łańcuchy pokarmowe, szczególnie że ich populacje się rozrastają, a żarłacz błękitny jest bliski zagrożenia wyginięciem. Choć same uchatki również polują na mniejsze ryby, apetyt na rekiny i tak stanowi dla tych drugich zysk netto.

uchatka karłowata Arctocephalus pusillus polowanie żarłacz błękitny Prionace glauca Chris Fallows Hugues Benoit