Układ scalony sam się buduje

| Technologia

Obecnie układy scalone produkuje się korzystając ze specjalnych masek, światła i światłoczułych związków chemicznych. Zespół europejskich fizyków stworzył coś, co można uznać za samodzielnie budujący się układ scalony.

Uczeni wykorzystali roztwór organicznego półprzewodnika o długich molekułach i połączyli go z długim łańcuchem węgla, który miał na końcu grupę krzemową, działającą jak kotwica. Następnie w roztworze tym zanurzyli wstępnie przygotowaną płytkę krzemową, na której znajdowały się elektrody.

Okazało się, że molekuły samoistnie utworzyły połączenie pomiędzy elektrodami. Kolejne testy wykazały, że stworzony w ten sposób układ scalony działa.

Naukowcy stwierdzili, że całość pracuje lepiej, niż sądzili. Co prawda obecnie tak tworzone chipy są mało wydajne, jednak akademicy wierzą, że wraz z ulepszaniem składu roztworu i techniki produkcyjnej, uda się doprowadzić do sytuacji, w której samodzielnie budujące się układy scalone będą bardziej wydajne od kości tworzonych tradycyjnymi metodami.

układ scalony chip. elektroda