Uważniejsi mają zdrowsze serce

| Zdrowie/uroda
jkavo (John Kavanagh), CC

Nowe studium uważności (ang. dispositional mindfulness) oraz 7 wskaźników zdrowia sercowo-naczyniowego wykazało, że osoby bardziej zwracające uwagę na aktualne uczucia i doświadczenia mają się lepiej.

Naukowcy z Brown University natrafili na istotny statystycznie związek między uważnością a lepszym wynikiem ogólnym oraz w zakresie 4 z 7 badanych wskaźników zdrowia sercowo-naczyniowego.

Amerykanie przypuszczają, że osoby dostrojone do swoich aktualnych uczuć mogą sobie lepiej radzić z zachciankami, które niekorzystnie wpływają na zdrowie.

Prof. Eric Loucks poprosił 382 ochotników biorących udział w New England Family Study, by odpowiedzieli na 15 pytań z Kwestionariusza Uważności (Mindful Attention Awareness Scale, MAAS). MAAS został skonstruowany w 2003 r. do pomiaru różnic indywidualnych dotyczących częstości występowania stanu uważności. Badani muszą się ustosunkować do twierdzeń (np. "Trudno mi się skupić na tym, co się dzieje w tej chwili" czy "Wykonuję prace i zadania automatycznie, bez świadomości, co robię"), posługując się 6-stopniową skalą, gdzie 1 oznacza "prawie zawsze", a 6 "prawie nigdy".

Ochotników testowano także pod kątem 7 wskaźników zdrowia sercowo-naczyniowego: 1) unikania palenia, 2) aktywności fizycznej, 3) wskaźnika masy ciała (BMI), 4) spożycia warzyw i owoców, 5) cholesterolu, 6) ciśnienia krwi i 7) glikemii na czczo. Poza tym naukowcy zbierali dane dotyczące wieku, rasy, płci, wykształcenia oraz wyników uzyskanych w czasie badania kwestionariuszami depresji i poczucia kontroli.

Loucks i inni oceniali związek między wynikiem w MAAS a punktacją w zakresie wskaźników zdrowia sercowo-naczyniowego (brano poprawkę na wiek, płeć i rasę). Obliczali też wynik ogólny.

Okazało się, że w porównaniu do ludzi z niższym wynikiem MAAS, osoby z wysokim wynikiem w Kwestionariuszu Uważności o 83% częściej cieszyły się dobrym ogólnym zdrowiem sercowo-naczyniowym, o lepszym wyniku w zakresie 4 z 7 badanych wskaźników zdrowia sercowo-naczyniowego (BMI, aktywności fizycznej, glikemii na czczo i unikania palenia) nie wspominając.

Brak wpływu większej uważności na poziom cholesterolu może wynikać z tego, że nie oddziałuje on wprost na czyjeś samopoczucie w danym momencie, podczas gdy palenie, otyłość (i ściśle z nią związana glikemia na czczo) oraz aktywność fizyczna są dla ja bardziej bezpośrednimi doświadczeniami.

Związek wyższego wyniku MAAS i spożycia owoców i warzyw nie osiągnął poziomu istotności statystycznej.

W przyszłości Amerykanie chcą sprawdzić, czy wzrost uważności poprawia wskaźniki zdrowia sercowo-naczyniowego. Zamierzają przeprowadzić długoterminowe badania z losowaniem do grup.

uważność zdrowie sercowo-naczyniowe ciśnienie glikemia aktywność fizyczna Eric Loucks