Ćwiczą jeszcze przed urodzeniem

| Nauki przyrodnicze
Drews et al. Scientific Reports 3, Article number: 1458, Ultrasonography of wallaby prenatal development shows that the climb to the pouch begins in utero, doi:10.1038/srep01458

Przeprowadzając USG w wysokiej rozdzielczości, naukowcy z Australii i Niemiec zauważyli, że płód walabii damy (Macropus eugenii) zaczyna ćwiczyć pełzanie jeszcze w macicy. Przypomnijmy, że po porodzie młode musi przewędrować do torby lęgowej matki.

Ponieważ torbacze są bardzo niedojrzałe w momencie narodzin, odkrycie, że 3 dni przed narodzinami wykonują dość skomplikowane, kontrolowane ruchy [wtedy pojawiają się pierwsze machnięcia przednich kończyn], musi wzbudzać zdumienie - podkreśla dr Geoff Shaw z Uniwersytetu w Melbourne.

Ciąża walabii damy trwa ok. 26 dni. Większość młodych rodzi się w styczniu. Później gramowe drobiazgi prześlizgują się po sierści matki do nowego domu - bezpiecznej kieszeni.

Do 18. dnia ciąży embrion wygląda jak wydrążona kula. Dopiero 5 dni przed porodem komórki tworzą rozpoznawalny płód. U ludzi skoordynowane ruchy kończyn pojawiają się ok. 12. tygodnia ciąży. [By mieć odpowiedni ogląd sytuacji, należy pamiętać, że] rozwojowym odpowiednikiem walabii 3 dni przed narodzinami jest ledwie 5-tygodniowy ludzki płód.

Uczeni z Melbourne i Sydney przeprowadzili eksperyment we współpracy z Leibniz-Institut für Zoo- und Wildtierforschung (IZW). Jego celem było zakończenie diapauzy u 20 walabii i obserwacja przebiegu zdarzeń od reaktywacji 100-komórkowej blastocysty po poród. Każdego dnia samicom wykonywano USG. W ten sposób ujawniono nie tylko pełzające wprawki płodów, ale i fakt, że od połowy ciąży w endometrium występowało wyraźne falowanie. Shaw uważa, że zjawisko to sprzyja wymianie gazów i substancji odżywczych. Co ciekawe, u ssaków wyższych (łożyskowych) tego typu ruchy zostają zazwyczaj zahamowane, by nie zakłócać zagnieżdżania.

Choć naukowcy przypuszczają, że uzyskane wyniki odnoszą się też do innych torbaczy, może minąć trochę czasu, nim uda się na to zdobyć namacalny dowód. Młode przedstawicieli tego nadrzędu bywają bowiem tak małe, że wcześniej trzeba będzie popracować nad rozdzielczością USG.

 

walabia dama Macropus eugenii embrion płód pełzanie wprawki USG dr Geoff Shaw