Częsty i wczesny kontakt z warzywami zachęci dzieci do ich jedzenia

| Psychologia
EverJean, CC

Chcąc zachęcić dzieci do jedzenia warzyw, lepiej zacząć to robić jeszcze w niemowlęctwie.

Zespół prof. Marion Hetherington z Instytutu Nauk Psychologicznych Uniwersytetu w Leeds zauważył, że nawet dzieci wybredne zjedzą więcej nowego warzywa przy każdej kolejnej próbie serwowania. Naukowcy obalili również popularny mit, że warto smak warzyw maskować lub działać ukradkiem.

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, upewnij się, że zaczynasz działać wcześnie i często. Nawet jeśli twoje dziecko jest wybredne i nie lubi warzyw, nasze studium wykazało, że 5-10 ekspozycji zrobi swoje.

Purée z karczocha podawano 332 dzieci z Wielkiej Brytanii, Francji i Danii. Wiek maluchów był bardzo różny: niektóre dopiero odstawiono od piersi, podczas gdy najstarsze miały 38 miesięcy. Podczas eksperymentu dzieciom dawano 5-10 porcji co najmniej 100 g purée w jednej z 3 wersji: 1) podstawowej, 2) z dodanym cukrem lub 3) dodanym olejem roślinnym.

Z biegiem czasu między grupą 1. i 2.występowała niewielka różnica w zjadanych ilościach, co oznacza, że słodzenie nie ma praktycznie wpływu. Młodsi ochotnicy zjadali więcej karczochowego purée. Można to wyjaśnić tym, że po 24. miesiącu dzieci stają się bardziej oporne, jeśli chodzi o próbowanie nowych rzeczy i zaczynają odrzucać pokarmy (nawet jeśli wcześniej były lubiane).

Generalnie psycholodzy wyodrębnili 4 grupy. Większość (40%) stanowili uczący się, czyli dzieci jedzące coraz więcej warzywa. Dwadzieścia jeden procent badanych zawsze zjadało ponad 75% porcji (maluchy te nazwano czyścicielami talerzy). Szesnastu procentom przyczepiono łatkę niejadków - dzieci te nawet do 5. próby zjadały mniej niż 10 g purée. Resztę (23%) stanowiły dzieci, których wzorce jedzenia się zmieniały. Do najbardziej wybrednej grupy niejadków najczęściej należały dzieci w starszym wieku przedszkolnym.

warzywa dzieci niemowlęctwo jedzenie porcja wybredny niejadek Marion Hetherington