Po zmianie kształtu i wąż pofrunie
Wiadomo już, jakim sposobem wężom z rodzaju Chrysopelea z południowo-wschodniej Azji udaje się latać między drzewami. Gady radykalnie zmieniają kształt ciała, co ułatwia im szybowanie.
Wąż zdecydowanie nie jest intuicyjnym szybownikiem. Kiedy na niego patrzysz, myślisz: 'to nie powinno być w stanie szybować'. I przy normalnej konfiguracji jego ciała to zapewne prawda, lecz kiedy gad jest już w powietrzu, [...] w ogromnym stopniu zmienia swoje kształty - tłumaczy prof. Jake Socha z Virginia Tech.
Gdy wąż [Chrysopelea paradisi] skacze, spłaszcza się od miejsca tuż za głową do punktu, gdzie zaczyna się ogon. Obraca wtedy żebra do przodu ku głowie i do góry ku kręgosłupowi. Dzięki temu staje się o wiele szerszy - prawie podwaja swoją średnicę [...].
Z okrągłego przekrój ciała staje się "rozdeptany" i wklęsły od spodu. Z braku skrzydeł unikatowy kształt spełnia funkcje powierzchni nośnej.
By sprawdzić, jakie siły aerodynamiczne udaje się tak uzyskać, naukowcy przygotowali plastikową kopię "przemienionego" węża i umieścili ją w tunelu wodnym. Jak ujawnił Socha, ruch wody wizualizowano za pomocą laserów i szybkich kamer.
Okazało się, że wąż uzyskiwał siłę aerodynamiczną porównywalną do tej związanej z odpowiednio pomniejszonym skrzydłem samolotu. Autorzy artykułu z Journal of Experimental Biology sądzą, że przedstawiciele rodzaju Chrysopelea łączą zmianę pokroju z falującymi ruchami. Wąż porusza głową na boki, a fale przemieszają się wzdłuż ciała. Wygląda to tak, jakby zwierzę płynęło w powietrzu.
Komentarze (0)