Ciemna strona wegetarianizmu
Wegetarianizm ma bez wątpienia wiele zalet i wpływa korzystnie na wiele aspektów zdrowia człowieka, lecz wszystko ma swoją cenę. Najnowsze badania wskazują, że młode osoby decydujące się na ten typ diety są zagrożone wzrostem ryzyka zaburzeń psychologicznych związanych z odżywianiem.
Zebrane informacje są owocem badania prowadzonego w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nim udział 2516 osób w wieku 15-23 lat. Poproszono je o wypełnienie kwestionariusza zawierającego pytania m.in. na temat diety, wagi ciała, podejścia do odchudzania oraz niebezpiecznych zachowań, takich jak nadużywanie narkotyków i alkoholu.
Na podstawie wypełnionych ankiet podzielono badane osoby na trzy grupy: aktualnych i byłych wegetarian oraz osoby, które nigdy nie stosowały diety bezmięsnej. W każdej z nich obliczono częstotliwość występowania niekontrolowanych napadów jedzenia, utraty kontroli nad apetytem oraz stosowania środków wspomagających dietę, m.in. wywoływania wymiotów oraz stosowania środków przeczyszczających, odwadniających itp.
Z analizy wagi uczestników studium wynika, że młodsi z nich charakteryzowali się dość podobną masą ciała, lecz wśród nieco starszych wegetarian stwierdzono niższy odsetek osób z nadwagą w porównaniu do ich mięsożernych rówieśników.
Niestety, wszystko ma swoją cenę: osoby, które całkowicie zrezygnowały ze spożywania mięsa, znacznie częściej stosowały drastyczne metody kontrolowania własnej wagi oraz doznawały ataków napadowego jedzenia i braku kontroli nad apetytem. Pomimo pozornej korzyści wynikającej z utrzymania prawidłowej masy ciała, mogło to skończyć się poważnymi zaburzeniami ich zdrowia oraz stanu psychiki.
O wynikach przeprowadzonego studium poinformowało czasopismo Journal of the American Dietetic Association.
Komentarze (7)
luxorr, 3 kwietnia 2009, 10:02
Mi się raczej wydaje że ryzyko zaburzeń ma swoje korzenie w społeczeństwie amerykańskim a nie w diecie a to że przebadali tyle osób pod kątem diety niczego nie dowodzi jedynie oczernia i stara się zakwestionować dobroczynny wpływ zrównoważonej diety wegetariańskiej. ???
mikroos, 3 kwietnia 2009, 11:05
Eeee, ale co ma amerykański styl życia do rzeczy? Wyraźnie podzielono przecież ludzi na grupy i porównali poszczególne grupy ze sobą. Gdyby chodziło tylko o styl życia, we wszystkich grupach wyniki byłyby podobne.
GeForce, 3 kwietnia 2009, 11:44
za krotkie info, aby wyciagac z niego wnioski.
braki zywieniowe zawsze mozna niwelowac suplementacja.
chociazby witamine b12 i ewentualnie zelazo.
z zelazem warto jednak wiedziec konkretnie czy wydobuja niedobory, gdyz nadmiar ma wyrazne skutki uboczne
mikroos, 3 kwietnia 2009, 12:19
Przeczytałeś w ogóle notkę?
GeForce, 3 kwietnia 2009, 12:57
owszem, info za krotkie aby wyciagać wnioski typu co dokładnie może być tego powodem. potrzeba innego typu badań.
wszelkie różnice wynikają z braku różnego rodzaju związków wystepujących w diecie, stąd moje ogolne info co do jednych z najczęstszych możliwych niedoborów u wegetarian
co do mniejszej ilosci nadwagi u starszych osob - inny typ żywienia , mniej zagrożeń ze strony kalorii, gdyż diety wegetarian często mają niższą podaż kaloryczną
co do zaburzen psychologicznych to nie wegetarianizm jest winowajca, lecz podejscie do zywienia. tak przynajmniej dla mnie to wyglada
mikroos, 3 kwietnia 2009, 13:47
Masz na to dowód? Bo ja mogę równie dobrze stwierdzić, że pomyliłeś przyczynę ze skutkiem - na wegetarianizm mogą się decydować osoby, które już wcześniej miały predyspozycje do zaburzeń psychicznych, i że rodzaj przyjmowanych substancji ma niewielkie znaczenie.
GeForce, 3 kwietnia 2009, 15:06
nie zrozumielismy sie. to co zaznaczyles tyczy sie aspektu dietetycznego. typu niedobory itp , jest to rzeczywista roznica pomiedzy dietami.
o tym o czym piszesz zaznaczylem w ostatnim akapicie poprzedniej wypowiedzi. sam wegetarianizm nie bedzie mial wiele do czynienia w sferze psychologicznej i socjologicznej przez wlasnie wspomniana roznice czysto dietetyczna