Amerykanie twierdzą, że odkryli nową obiecującą formę węgla
Dzięki „szczęśliwemu wypadkowi” naukowcy z University of Massachusetts w Lowell otrzymali nową stabilną formę węgla. Wydaje się mieć ona wyjątkowe właściwości: jest twardsza od stali, równie dobrze przewodzi prąd, a jej powierzchnia jest połyskliwa jak polerowanego aluminium. Najbardziej zaś zaskakujący jest fakt, iż nowa forma wydaje się ferromagnetykiem i utrzymuje tę właściwość w temperaturach dochodzących do 125 stopni Celsjusza. O odkryciu poinformował fizyk Joel Therrien podczas International Symposium on Clusters and Nanomaterials.
Słuchający jego wystąpienia specjaliści byli podekscytowani, ale i ostrożnie podeszli do tych rewelacji. Qian Wang, fizyk z Uniwersytetu Pekińskiego, stwierdziła: gdy opublikują wyniki swoich badań i zostaną one potwierdzone przez innych, spotka się to z olbrzymim zainteresowaniem. Jeśli materiał ten wykazuje właściwości magnetyczne, to może być bardzo użyteczny przy budowie bioczujników czy nośników leków. Uczona zwraca uwagę, że węgiel jest lżejszy niż inne ferromagnetyki, a ponadto nie jest toksyczny.
Robert Whetten, materiałoznawca z Northern Arizona University, stwierdził, że on dał się przekonać Therrienowi. Przypomina, że gdy w połowie lat 80. ogłaszano odkrycie kulistego fullerenu C60, to spotkało się to z równie dużym sceptycyzmem. Przypomina jednak, że już wcześniej pojawiły się twierdzenia o odkryciu magnetyzmu w czystym węglu, a później okazywało się, iż próbki były zanieczyszczone.
Na razie naukowcom udało się uzyskać jedynie cienkie warstwy nowego materiału, które badali za pomocą mikroskopów elektronowych i spektrometrów rentgenowskich. Wszyscy zwracają uwagę, że potrzebne są kolejne badania.
Sumio Iijima, ekspert od nanomateriałów z Meijo University, który w 1991 roku odkrył węglowe nanorurki mówi, że zaprezentowane dane „nie są wystarczająco dobre”, by przekonać go, iż Amerykanie odkryli nowy alotrop węgla. Chce, by na większej próbce przeprowadzono badania metodą krystalografii rentgenowskiej. Dopiero to pozwoli na określenie struktury materiału.
Therrien mówi, że nowy materiał uzyskano podczas nieudanych próby syntezy pentagrafenu. To teoretycznie przewidywana forma węgla, w której atomy są połączone w kształt pierścieni składających się z pięciu elementów. Dotychczas nikt jej nie uzyskał. Uczony chciał wykorzystać technikę pozwalającą na wymuszenie nietypowej struktury atomowej. Do komory służącej do chemicznego osadzania z fazy gazowej włożył folię miedzianą spełniającą formę katalizatora i podgrzał ją do temperatury około 800 stopni Celsjusza. Zamiast jednak wpompować do środka prosty gaz, jak metan, użył bardziej złożonego 2,2 dimetylbutanu.
Po skończeniu zajęć ze studentami Therrien wrócił do laboratorium i poczuł zapach smoły. Wnętrze komory było pokryte czarnym osadem, jednak na miedzianej folii pojawiła się jasna, błyszcząca warstwa.
Po dwóch latach eksperymentów z różnymi heksanami jego zespół nauczył się odtwarzać uzyskaną substancję na podłożach o grubości do 1 mikrometra i długości kilku centymetrów. Naukowcy twierdzą, że otrzymują w ten sposób pofałdowane warstwy węgla złożone pierścieni, na których składa się 6 lub 12 atomów połączonych wiązaniami kowalencyjnymi.
Podczas wspomnianego sympozjum pokazano film, na którym widać, że zawieszone w kroplach wody kawałki nowego materiału reagują na magnes, a najbardziej sensacyjnym jest stwierdzenie, iż właściwości magnetyczne występują w temperaturze d0 125 stopni, czyli w takim zakresie, w jakim pracują silniki czy komputery. Therrien mówi, że próbowano zarysować nowy materiał za pomocą stali i się nie udało. Zarysowuje go diament. Inną niezwykłą właściwością jest wysoki połysk. Dotychczasowe pomiary wykazały, że materiał odbija ponad 90% światła w zakresach od dalekiego ultrafioletu po połowę podczerwieni.
Nowy materiał przewodzi ładunki elektryczne niemal równie dobrze jak stal, a po poddaniu go powolnemu wyżarzaniu do temperatury 1000 stopni Celsjusza, pojawia się w nim pasmo zabronione, staje się więc półprzewodnikiem.
Naukowcy nie nadali mu jeszcze nazwy.
Komentarze (6)
rozan, 19 listopada 2019, 11:05
A będzie ta nowa forma tańsza od obecnej i czy będziemy palić nim w piecu
Miroslaw, 19 listopada 2019, 14:11
Kiedy na masową skalę będzie się produkowało najróżniejsze nowoczesne produkty to Polska znów będzie z tyłu bo zdąży puścić z dymem cały węgiel. Tak panie Morawiecki, plotłeś pan bzdury o tym że Polska węglem stoi bo stać węglem to ona powinna ale za 30 lat. Wtedy jednak będziemy już tylko koks z Rosji sprowadzali.
Ergo Sum, 19 listopada 2019, 23:40
Boszszsz, skąd się biorą ludzie tak bredzący ... jeśli polityka się rzuca Panu na ocenę chemii czy fizyki, to proszę przestać się nimi interesować, bo tylko szkód Pan narobi
Miroslaw, 20 listopada 2019, 13:24
Proponowałbym trochę umiaru. To że przepisujesz raz na tydzień artykuły z innych gazet nie czyni z ciebie speca. Polityka nie wpływa na mój punkt widzenia chemii czy fizyki a wręcz odwrotnie. To moja wiedza wpływa na to że nie podoba mi się fakt że taki surowiec jak węgiel jest spalany w piecach a każdy rząd jaki do tej pory mieliśmy robi niewiele dla ekologii i jeszcze mniej dla rozwoju nowoczesnych technologii. Nie będę ci tłumaczył ale nie rób z siebie speca od wszystkiego. To że przepisałeś jakiś artykuł w zeszłym tygodniu o psach nie robi z ciebie specjalisty od psów, ale pisanie chamskich odpowiedzi swoim czytelnikom pokazuje twoją frustrację a także brak taktu i kultury. Chciałeś coś odpisać to trzeba było odpisać że się nie zgadzasz i wyjaśnić dlaczego i wtedy była by to dyskusja, a tak to sobie tylko wroga hodujesz.
Przyznam się szczerze że czytuję kopalniewiedzy tylko dlatego że jest to jedyne źródło "naukowe" które mogłem skonfigurować w moim czytniku wiadomości. Ale idę o zakład że od roku się to zmieniło więc zostawię cię tutaj z twoimi 12 folowersami.
wilk, 21 listopada 2019, 15:58
To nie są „followersi”, tylko 12 razy oceniono pozytywnie któreś z „368 odpowiedzi” (mogła to być nawet jedna osoba). Poza tym podpinanie polityki (oczywiście zgodnie z modą - naszej) pod tematy kompletnie z nią niezwiązane jest faktycznie słabe.
M61, 19 grudnia 2019, 04:53
Na skalę przemysłową, węgiel spala się w kotłach.