Indeks glikemiczny oddziałuje na ośrodki nagrody

| Zdrowie/uroda
Annie Mueller, CC

Spożywanie wysokoprzetworzonych węglowodanów wywołuje nadmierny głód i stymuluje regiony mózgu związane z odczuwaniem przyjemności oraz zachciankami. Wyniki badań naukowców z Bostońskiego Szpitala Dziecięcego sugerują, że by uniknąć przejadania, otyli ludzie powinni eliminować z diety produkty o wysokim indeksie glikemicznym, np. ziemniaki czy biały chleb.

Dopaminoergiczne ośrodki nagrody mają również wpływ na zażywanie [...] narkotyków, dlatego rodzi się pytanie, czy określone pokarmy mogą być uzależniające - zaznacza dr David Ludwig.

Podczas eksperymentów Amerykanie mierzyli stężenie glukozy w osoczu i poziom głodu. Dodatkowo za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) obserwowali aktywność mózgu przez 4 godziny po posiłku. Autorzy studium podkreślają, że to kluczowy okres, który wpływa na zachowanie podczas następnego posiłku, tymczasem wcześniej naukowcy skanowali ochotników niedługo po jedzeniu.

Dwunastu mężczyznom z nadwagą i otyłością podawano przy różnych okazjach 2 koktajle mleczne o identycznej kaloryczności i smaku. Co istotne, w jednym znajdowały się węglowodany szybko trawione (napój miał wysoki indeks glikemiczny), a w drugim węglowodany wolno trawione (napój miał niski indeks glikemiczny).

Po wypiciu pierwszego z napojów poziom glukozy najpierw szybko wzrastał, a po 4 godzinach następował ostry spadek glikemii. Towarzyszyły mu wzmożone łaknienie oraz aktywacja prawego jądra półleżącego (regionu odgrywającego ważną rolę w uzależnieniach), która później rozprzestrzeniała się m.in. do innych rejonów prążkowia.

Ludwig i inni chwalą się, że podczas wcześniejszych studiów porównywano zupełnie różne produkty, np. sernik i gotowane warzywa. Ciekawe jest też stwierdzenie, że czynniki dietetyczne inne niż słodycz czy kaloryczność mogą zmieniać działanie mózgu i sprzyjać przejadaniu.

węglowodany produkty wysokoprzetworzone indeks glikemiczny ośrodki nagrody stymulować ziemniaki biały chleb dr David Ludwig głód łaknienie