Małpy potrafią rozpoznać myśliwych

| Nauki przyrodnicze
ggallice (Geoff Gallice), CC

Małpy z gatunku Lagothrix poeppigii potrafią rozpoznać myśliwych na podstawie ich zachowania.

Zespół z Imperial College, London zorganizował wyprawę do Ekwadoru, do Parku Narodowego Yasuní. Pracowaliśmy z dzikimi wełniakami [przedstawicielami rodzaju Lagothrix]. W 2 lokalizacjach o innej presji łowieckiej prezentowaliśmy im osobę zachowującą się jak myśliwy, zbieracz lub badacz. Po ujrzeniu myśliwego małpy były cichsze, wtapiały się w tło i ograniczały poruszanie. Opisana reakcja ma sens, bo taki ktoś może [...] dysponować bronią miotającą, np. palną lub dmuchawkami, więc ucieczka na nic się nie zda. Najlepszą strategią wydaje się ukrywanie - tłumaczy doktorantka Sarah Papworth.

Wg Brytyjki, małpy orientują się w zamiarach łowców nie tylko na podstawie bodźców wzrokowych. Dmuchawki mają ponad 2 metry i są noszone wyłącznie przez myśliwych, dlatego z pewnością sygnalizują śmiertelne zagrożenie, jednak wełniaki siedzą w koronach drzew, co oznacza, że liście i gałęzie ograniczają im widoczność. Niewykluczone więc, że w grę wchodzą wskazówki innego rodzaju, np. poziom hałasu [...].

Kiedy zespół porównał zachowanie małp w okolicach o dużej (HP) i ograniczonej (LP) presji łowieckiej, okazało się, że i tu, i tu wełniaki najsilniej reagowały na myśliwych. Odnotowano też jednak ciekawe różnice. U małp ze stanowiska HP drugie miejsce w hierarchii zagrożenia zajmowali zbieracze, a na ostatniej pozycji uplasowali się naukowcy (L. poeppigii zaczynały przy nich bardziej wokalizować i próbowały się ukryć), zaś na stanowisku LP naczelne najmniej przejmowały się zbieraczami, podczas gdy obecność naukowców prowadziła do krycia się i krótkoterminowego ograniczenia komunikacji głosowej.

Większość badań dotyczących reakcji naczelnych na drapieżniki koncentrowała się na drapieżnikach-zwierzętach i małpach afrykańskich, sugerując niewielką elastyczność tych zachowań. Choć małpy z Ameryki Południowej wydają się wyłamywać z tego stereotypu, na dłuższą metę może im to nie pomóc. By uniknąć upolowania trzeba się cały czas ukrywać, a by napełnić brzuch, człowiekowi wystarczy w końcu jeden szczęśliwy traf.

wełniak Lagothrix poeppigii człowiek myśliwy zachowanie Sarah Papworth