![](/media/lib/459/i-grzyby-chronione-polski.jpg)
Ukazała się wyjątkowa książka nt. gatunków grzybów chronionych w Polsce
Nauki przyrodnicze | 22 czerwca 2021, 12:25Niedawno ukazała się monografia "Grzyby chronione Polski. Rozmieszczenie, zagrożenia, rekomendacje ochronne". Patronat nad publikacją objęło Polskie Towarzystwo Mykologiczne. Wydawcą jest Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu. To pierwsze tak obszerne (bo aż 512-stronicowe) opracowanie dot. gatunków grzybów chronionych w naszym kraju.
![](/media/lib/352/i-kawa.jpg)
Picie kawy zmniejsza ryzyko rozwoju chorób wątroby
Zdrowie/uroda | 22 czerwca 2021, 12:03Spożywanie każdego rodzaju kawy, czy to z kofeina, czy bezkofeinowej, zarówno mielonej jak i instant, jest powiązane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju chronicznych chorób wątroby oraz powiązanych z nimi dolegliwości. Do takich wniosków doszli naukowcy w Uniwersytetów w Edynburgu i Southampton
![](/media/lib/459/i-zegar1.jpg)
Nanoskalowy zegar klasyczny wskazuje na istnienie uniwersalnych ograniczeń pomiaru czasu
Astronomia/fizyka | 22 czerwca 2021, 10:03W 2017 roku fizycy wykazali, że dokładność zegara kwantowego jest bezpośrednio proporcjonalna do tworzonej entropii. Teraz naukowcy z Wielkiej Brytanii i Austrii odkryli podobną zależność w przypadku nanoskalowego zegara klasycznego.
![](/media/lib/241/i-osmiornica.jpg)
Konserwatyści chcą chronić ośmiornice i homary przed bólem i cierpieniem
Humanistyka | 21 czerwca 2021, 15:35Grupa posłów z brytyjskiej Partii Konserwatywnej chce objąć ochroną prawną ośmiornice i homary. Obecnie w Izbie Lordów procedowana jest Animal Welfare (Sentience) Bill, która uznaje, że zwierzęta mają uczucia oraz odczuwają ból i chroni takie zwierzęta. Jednak nie wszystkie.
![](/media/lib/459/i-lampart.jpg)
Detektoryści znaleźli jedną z najrzadszych złotych monet
Humanistyka | 21 czerwca 2021, 13:27W pobliżu Reepham w Norfolk w Wielkiej Brytanii detektoryści znaleźli niezwykle rzadką złota monetę z czasów Edwarda III. Moneta z 23-karatowego złota, zwana lampartem, została znaleziona obok innej złotej monety, noble'a. Lamparty są niezwykle rzadkie. W kolekcjach publicznych znajdują się zaledwie trzy takie monety
![](/media/lib/459/i-obrazy-mri.jpg)
Kraków: pierwsza w Polsce operacja guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego
Medycyna | 21 czerwca 2021, 13:26Zespół ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadził pierwszą w Polsce operację guza mózgu metodą laserowej ablacji pod kontrolą rezonansu magnetycznego (MRI). Jak podkreślono na profilu placówki na Facebooku, to szansa dla pacjentów, którzy z uwagi na umiejscowienie nowotworu lub dodatkowe obciążenia zdrowotne nie uzyskują kwalifikacji do otwartej operacji.
![](/media/lib/459/i-badania.jpg)
Narzędzie z górnego paleolitu zostało przebadane tomografem
Humanistyka | 21 czerwca 2021, 12:47Tomograf komputerowy z AGH został wykorzystany do zbadania przedmiotu z poroża jelenia, odkrytego w jaskini Biśnik (województwo śląskie). Artefakt pochodzi z okresu górnego paleolitu - wykonano go ok. 27 tys. lat temu. Badania tego znaleziska prowadzi zespół dr Justyny Orłowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
![](/media/lib/459/i-sukiennice.jpg)
Kraków bierze udział w międzynarodowych badaniach mikrobiologicznego śladu miasta
Ciekawostki | 21 czerwca 2021, 12:35Kraków jako jedyne miasto w Polsce bierze dzisiaj udział w akcji global City Sampling Day (gCSD), która polega na zbieraniu wymazów z powierzchni na przystankach, w autobusach i tramwajach, na ławkach. Materiał posłuży stworzeniu mikrobiologicznego "odcisku palca" miasta.
![](/media/lib/459/i-klatka.jpg)
Klatka świetlna może przyspieszyć prace nad urządzeniami i sieciami kwantowymi
Technologia | 21 czerwca 2021, 11:03Hybrydowa fotonika kwantowa to szybko rozwijający się dział badań nad integracją różnych systemów optycznych w miniaturowych urządzeniach. Jednym z obszarów badań są prace nad urządzeniami, które kontrolują, przechowują i odczytują stany kwantowe światła przechowywane w pojedynczych atomach
![](/media/lib/459/i-nosor.jpg)
W Chinach odkryto jednego z największych ssaków jaki chodził po Ziemi
Nauki przyrodnicze | 20 czerwca 2021, 06:38W północno-zachodnich Chinach odkryto nowy gatunek wymarłego olbrzymiego krewniaka nosorożca. To właśnie takie zwierzęta – Indricotheriinae – były prawdopodobnie największymi ssakami, jakie chodziły po Ziemi. A odkryty właśnie Paraceratherium linxiaense był minimalnie mniejszy od Dzungariotherium orgosense, uznawanego za największego z nich wszystkich.