Nowa metoda separacji molekuł chiralnych w zależności od kierunku ich skręcenia przy użyciu nanostruktur magnetycznych
Astronomia/fizyka | 27 czerwca 2018, 11:36Międzynarodowy zespół naukowców, którego członkiem jest Profesor Lech Tomasz Baczewski z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, prowadził badania nad nową metodą separacji enancjomerów poprzez oddziaływania pomiędzy molekułami chiralnymi i cienką warstwą magnetyczna z anizotropią prostopadłą.
Współczesne dzieci bardziej cierpliwe od wcześniejszych pokoleń?
Psychologia | 27 czerwca 2018, 07:53Nasze badania obalają powszechne wśród dorosłych przekonanie, jakoby dzisiejsze dzieci miały nad sobą mniej kontroli, niż poprzednie generacje, mówi doktor psychologii Stephanie M. Carlson z University of Minnesota. Chociaż żyjemy w czasach natychmiastowej gratyfikacji, gdzie wszystko wydaje się natychmiast dostępne za pośrednictwem smartfonu czy internetu, to badania sugerują, że dzisiejsze dzieci potrafią odłożyć gratyfikację na dłużej niż dzieci w latach 60. czy 80.
Smarowanie skaleczeń wazeliną niszczy biofilm zapobiegający zakażeniom
Zdrowie/uroda | 26 czerwca 2018, 14:51Smarowanie skaleczeń wazeliną może nie być dobrym pomysłem, bo niekorzystnie wpływa na proces tworzenia naturalnego "bioplastra".
To środowisko, a nie geny, decyduje o poziomie testosteronu
Zdrowie/uroda | 26 czerwca 2018, 13:45Poziom testosteronu u mężczyzn zależy w dużej mierze od środowiska, w jakim przebywali w dzieciństwie. Według badaczy z Durham University, mężczyźni, którzy dorastali w trudniejszych warunkach, w których stykali się z wieloma chorobami zakaźnymi, z większym prawdopodobieństwem będą mieli niższy poziom testosteronu niż mężczyźni, którzy dojrzewali w zdrowszym środowisku
Ryciny z średniowiecznego manuskryptu wskazują na kwitnący handel morski wokół północnej Australii
Humanistyka | 26 czerwca 2018, 13:36W De Arte Venandi cum Avibus, manuskrypcie pochodzącym z XIII-wiecznej Sycylii, odkryto rysunki kakadu z Australazji. Znalezisko wskazuje na kwitnący handel morski wokół północnej Australii.
Komary pomagają w stworzeniu mikroigły do bezbolesnych wkłuć
Nauki przyrodnicze | 26 czerwca 2018, 12:28Przyglądając się komarom, które niezauważone potrafią pobierać naszą krew przez dłuższy czas, można, wg naukowców, stworzyć niesprawiającą bólu mikroigłę medyczną.
W USA dopuszczono pierwszy lek na bazie marihuany
Medycyna | 26 czerwca 2018, 11:02Amerykańska FDA (Food and Drug Administration) zatwierdziła pierwszy w USA lek na bazie marihuany. Wytwarzany z kannabidiolu (CBD) Epidiolex podawany jest w formie oleju i w testach klinicznych o około 40% zmniejszał napady u pacjentów cierpiących na zespół Dravet i zespół Lennoxa-Gastauta.
Probiotyki chronią szkielet starszych kobiet
Zdrowie/uroda | 26 czerwca 2018, 09:11Probiotyki chronią szkielet starszych kobiet przed osteoporozą.
Kwantowa nielokalność w zimnych gazach atomowych
Astronomia/fizyka | 26 czerwca 2018, 07:34Kolejnym krokiem ku lepszemu poznaniu nielokalności jest publikacja naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW), zamieszczona w czasopiśmie Physical Review Letters. Przedstawiono tu kompletny opis teoretyczny zjawiska nielokalności w wielociałowym układzie kwantowym: kondensacie Bosego-Einsteina. Szczególnie istotnym elementem publikacji jest opisana krok po kroku procedura wykrywania nielokalności.
Nowe szczegóły ze śledztwa ws. śmiertelnego potrącenia przez samochód autonomiczny
Ciekawostki | 25 czerwca 2018, 14:48Śledczy zajmujący się śmiertelnym wypadkiem z udziałem autonomicznego pojazdu Ubera ujawnili, że siedząca za kierownicą Rafaela Vasquez w chwili wypadku oglądała program telewizyjny na swoim smartfonie. Obecnie śledczy uważają, że Uber prawdopodobnie nie jest winnym wypadku. Vazquez może zostać postawiony zarzut zabójstwa.