Tajemniczy ptak zdradzony przez unikatowy śpiew

| Nauki przyrodnicze
Photo by Laojun Shan

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył w Chinach nowy gatunek ptaka - wierzbówkę syczuańską (Locustella chengi). Wg autorów publikacji z Avian Research, ptak występuje w pięciu górskich prowincjach środkowych Chin.

Wierzbówka syczuańska jest niezwykle tajemnicza i trudna do wypatrzenia, bo jej preferowany habitat stanowią gęsty busz i plantacje herbaty - podkreśla Pamela Rasmussen, biolog z Uniwersytetu Stanowego Michigan, która pomogła udokumentować i opisać 10 nowych gatunków ptaków. Ptak ten odznacza się unikatowym śpiewem, który składa się z powtarzanych serii: niskiego wyciągniętego buczenia i krótszych kliknięć.

Choć ptak pozostaje nieuchwytny, jest powszechny w środkowych Chinach i nie wydaje się, by był zagrożony. Plik z nagraniem śpiewu L. chengi zamieszczono na witrynie Avian Vocalizations Center.

Najbliższym kuzynem nowego ptaka jest Locustella mandelli. Oba gatunki można często znaleźć na zboczach tych samych gór, jednak L. chengi woli niżej położone habitaty. Nie konkurując z L. madelli, wierzbówka syczuańska występuje nawet do wysokości 2280 m.

Analiza mitochondrialnego DNA (mtDNA) pokazała, że oba gatunki wierzbówki są blisko spokrewnione, a ich wspólny przodek żył ok. 850 tys. lat temu.

Łacińska nazwa wierzbówki syczuańskiej upamiętnia zmarłego chińskiego ornitologa - prof. Chenga Tso-hsina. Był on założycielem pekińskiego Muzeum Historii Naturalnej. Napisał też 140 artykułów naukowych i 30 książek.

wierzbówka syczuańska Locustella chengi Pamela Rasmussen Chiny