Początki włoskiego winiarstwa przesunięte na początek IV w. p.n.e.
Analizy związków organicznych z ceramiki ze stanowiska na Sycylii znacząco przesunęły początki winiarstwa na terenie Włoch. Pozostałości wina znaleziono bowiem w dużym pojemniku z początków IV w. p.n.e., czyli z epoki miedzi, in. chalkolitu.
Tradycyjnie uważano, że hodowla winorośli i produkcja wina rozwinęły się na tych terenach w środkowej epoce brązu (1100-1300 r. p.n.e.); zakładano tak na podstawie odzyskanych pestek.
Zespół dr. Davida Tanasiego z Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampie przeprowadził analizy resztek z nieszkliwionej ceramiki ze stanowiska na Monte Kronio w Agrigento. Naukowcy zastosowali 3 techniki: 1) fourierowską spektroskopię osłabionego całkowitego odbicia w podczerwieni (ATR/FT-IR), 2) skaningową mikroskopię elektronową z dyspersją energii promieniowania rentgenowskiego (SEM/EDX) oraz 3) spektroskopię korelacyjną COSY. Okazało się, że w resztkach znajdował się kwas winowy i jego sodowe sole (naturalnie występują one w winogronach i procesie wytwarzania wina).
Autorzy publikacji z Microchemical Journal podkreślają, że rzadko udaje się określić skład takich resztek, bo wymaga to, by ceramikę odkopać w nietkniętym stanie. Obecnie naukowcy próbują określić, czy wino z południowo-zachodniej Sycylii było czerwone czy białe.
Komentarze (0)