Suplementacja witaminą D nie zwiększa ryzyka kamicy nerkowej

| Medycyna
acme (Leon Brocard), CC

Suplementacja witaminą D nie zwiększa ryzyka kamieni nerkowych - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

W studium uwzględniono przypadki 2012 osób. Naukowcy nie znaleźli istotnego statystycznie związku między stężeniem 25-hydroksywitaminy D (25-OH-D) w surowicy, które mieściło się w zakresie 20-100 ng/ml, a występowaniem kamieni.

Zespół dr Cedrika F. Garlanda wykorzystał dane niedochodowej organizacji GrassrootsHealth, która zajmuje się promocją zdrowia, by przez 19 miesięcy śledzić losy reprezentantów różnych grup wiekowych. Podczas studium tylko 13 osób doniosło o zdiagnozowaniu kamieni nerkowych.

Coraz więcej dowodów wskazuje, że by znacząco zmniejszyć ryzyko różnych chorób, w tym raka piersi czy jelita grubego, poziom witaminy D w surowicy powinien wpadać w terapeutyczny zakres 40-50 ng/ml - podkreśla Garland, dodając, że taki poziom jest generalnie osiągany przez zażywanie suplementów. Nasze wyniki mogą zmniejszyć [rozbudzone przez niektóre wcześniejsze studia] obawy dotyczące zażywania witaminy D, bo nie znaleziono związku między suplementacją a podwyższonym ryzykiem kamieni nerkowych.

Badanie pokazało, że czynnikami ryzyka kamicy są starszy wiek, płeć męska i wyższy wskaźnik masy ciała (BMI). Wg Amerykanów, osoby z wysokim BMI muszą sobie dostarczyć więcej witaminy D, by poziom 25-OH-D w ich surowicy był taki sam jak u ludzi szczupłych.

witamina D suplementacja kamienie nerkowe hydroksywitamina D