Ile wiesz o swoich włosach?

| Ciekawostki
LuckyImages

Gen łysienia można odziedziczyć również po matce, ludzie mają tyle samo włosów co szympansy, a przeciętna osoba traci codziennie około kilkudziesięciu włosów – poznaj kilka fascynujących faktów na temat ludzkiego owłosienia.

Mamy tyle samo włosów co szympansy
Czy pomyślelibyście, że ludzie posiadają taką sama ilość włosów jak szympansy?
Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, niemal całe nasze ciało, z wyjątkiem ust, powiek, podeszew stóp i wewnętrznej strony dłoni, pokryte jest delikatnym meszkiem. Różnica między nami a szympansami polega jedynie na tym, że włosy tych zwierząt są dłuższe, grubsze i przez to bardziej widoczne.

Łysienie typu męskiego dotyka także kobiety
Mogłoby się wydawać, że łysienie typu męskiego (jak sama nazwa wskazuje) jest dolegliwością doświadczaną wyłącznie przez mężczyzn. Okazuje się jednak, że problem ten stosunkowo często dotyka również przedstawicielki płci pięknej. Łysienie zazwyczaj doświadczane jest przez kobiety w okresie menopauzy.

Łysienie można odziedziczyć po matce
Większość ludzi jest świadomych faktu, że wypadanie włosów to dolegliwość genetyczna. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że gen łysienia bardzo często przekazywany jest także kobietom. Można go zatem odziedziczyć zarówno od ojca, jak i matki.

Kobiety mogą mieć brody
Dolegliwość objawiająca się nadmiernym owłosieniem twarzy i ciała nosi nazwę hirsutyzm. Rozwój tej przypadłości związany z podwyższonym poziomem androgenu, czyli męskiego hormonu płciowego. Nadmierne owłosienie ciała jest problemem dotykającym zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Włosy ciągle wypadają
Wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym procesem. Szacuje się, że każda osoba traci około 50 - 100 włosów dziennie. Każdy z nich przechodzi fazę wzrostu (mogącą trwać od 2 do 6 lat), a następnie fazę spoczynku, podczas której włos obumiera i wypada. W jego miejscu wyrasta natomiast kolejny.

Broda rośnie bardzo szybko
Męski zarost rośnie o wiele szybciej niż włosy na głowie. Szacuje się, że przeciętny mężczyzna poświęca na golenie łącznie 5 miesięcy swojego życia. Niegolona broda może osiągnąć długość nawet 9 metrów.

Najpowszechniejszym kolorem włosów jest czarny
Przyglądając się naszemu społeczeństwu, mogłoby się wydawać, że posiadanie kruczoczarnych włosów jest przywilejem jedynie nielicznych. Należy jednak pamiętać, że jaśniejsze owłosienie jest rzadkością w większości rejonów świata. Wystarczy pomyśleć o Afryce, Azji, Ameryce Południowej lub południowych rejonach Europy.

włosy owłosienie