Stara woda z Kanady

| Nauki przyrodnicze
Snap®, CC

Brytyjsko-kanadyjski zespół naukowców trafił na podziemne odizolowane od ponad miliarda lat zbiorniki z wodą. Już teraz wiadomo, że zawierają one olbrzymią liczbę związków chemicznych koniecznych do podtrzymania życia. To może być najstarsza woda na Ziemi i może zawierać życie. Co więcej, skały, w których je znaleziono, są podobne do skał występujących na Marsie, a to daje nadzieję, że podobne zbiorniki mogą znajdować się na Czerwonej Planecie.

Wodę bogatą w wodór, metan oraz izotopy helu, neonu, argonu i ksenonu znaleziono dzięki wierceniom wykonanym w jednej z kanadyjskich kopalń na głębokości 2,4 kilometra pod powierzchnią ziemi. Płyn zawiera duże ilośći wodoru, tyle, ile występuje go w kominach hydrotermalnych na dnie oceanów. Wodór i metan, pochodzące zarówno z reakcji zachodzących między wodą a skałami jak i z oddziaływania na wodę radioaktywnych pierwiastków zawartych w skałach, mogą stanowić źródło energii dla mikroorganizmów odciętych od dostępu światła.

Woda znajduje się w skałach, których wiek oceniono na 2,7 miliarda lat. Początkowo nikt nie przypuszczał, że może być równie stara, jednak przełomowa technologia datowania opracowana na University of Manchester wykazała, że liczy sobie ona co najmniej 1,5 miliarda lat, a być może znacznie więcej.

Dotychczas równie wiekową wode znajdowano w malutkich porach skalnych w kopalniach. Nie była ona w stanie podtrzymać życia. Jednak woda z kanadyjskiej kopalni przecieka przez skały w tempie niemal 2 litrówna minutę. Jej charakterystyki są podobne do młodszej wody znalezionej na głębokości 2,8 kilometra w Afryce Południowej, która zawiera mikroorganizmy.

Główny autor badań, doktor Greg Holland z Lancaster University mówi, że nasi kanadyjscy koledzy próbują się teraz dowiedzieć, czy woda zawiera życie. To czego możemy być pewni, to fakt, iż zidentyfikowaliśmy sposób, w jaki planety mogą tworzyć i przez miliardy lat zachowywać środowisko przyjazne życiu. To pokazuje, że istnieje możliwość znalezienia podobnego środowiska pod powierzchnią Marsa, niezależnie od tego, jak niegościnne warunki panują na powierzchni planety.

Profesor Chris Ballentine z University of Manchester dodaje: Oczywiście kwestie dotyczące życia na Marsie czynią nasze prace niezwykle ekscytującymi. Jednak opracowane przez nas przełomowe technologie datowania starej wody pozwalają również na obliczenie światowego tempa produkcji metanu w skałach. Te same techniki mogą zostać wykorzystane do sporządzenia charakterystyk starych, głęboko położonych zbiorników wodnych, których można użyć do składowania dwutlenku węgla.

Poniżej prezentujemy film przedstawiający zbieranie próbek wspomnianej wody.

 

woda mikroorganizm kopalnia życie Mars