„Fabryka świata” już nie istnieje. Firmy z Azji przenoszą część produkcji do Ameryki
Tajwańscy giganci tacy jak Foxconn i Pegatron to jedne z wielu firm, które rozważają budowę kolejnych fabryk w Meksyku. Plany takie mają związek z niepewnością związaną zarówno z wojną handlową pomiędzy USA a Chinami oraz z pandemią koronawirusa. Oba te wydarzenia wymuszają przebudowę łańcucha dostaw.
Obie firmy to znani producenci podzespołów dla wielu marek smartfonów. Foxconn ściśle współpracuje z Apple'em. Jak doniosły dwa niezależne źródła, to właśnie iPhone'y miałyby być produkowane w nowej fabryce w Meksyku. Decyzja o jej ewentualnej budowie ma zapaść do końca bieżącego roku. Z kolei Pegatron, który posiada już pięć zakładów w Meksyku – produkujących przede wszystkim telewizory i serwery – prowadzi rozmowy na temat dzierżawy terenu pod kolejny zakład. Mają w nim powstawać głównie układy scalone.
Działania administracji prezydenta Trumpa mogą więc być bardzo korzystne dla bliższych i dalszych sąsiadów USA. Tym bardziej, że Biały Dom rozważa wprowadzenie zachęt finansowych, których celem ma być skłonienie przedsiębiorstw do przenoszenia produkcji z Azji do USA, Ameryki Łacińskiej i na Karaiby.
Wielkim beneficjentem może być tutaj Meksyk, który ma granicę lądową, niskie płace i umowę o wolnym handlu z najważniejszym rynkiem konsumenckim na świecie.
Wiele wskazuje na to, że amerykańsko-chińska wojna handlowa coraz bardziej zmienia obraz światowej gospodarki. Przewodniczący Foxconna, Liu Young-way powiedział przed dwoma tygodniami na konferencji dla inwestorów, że świat został podzielony na dwie grupy obsługujące dwa rynki. Firmy muszą posiadać dwa łańcuchy dostaw, osoby dla każdego z rynku. Fabryka świata już nie istnieje, stwierdził, dodając, że 30% produkcji Foxconna odbywa się poza Chinami, a w przeszłości odsetek ten będzie się zwiększał.
Już w lipcu pojawiły się doniesienia, że Foxconn planuje zainwestować miliard dolarów w rozbudowę fabryki w Indiach. Należący do Foxconna Sharp zwiększa produkcję w Meksyku i podobno ma plany budowy fabryki w Wietnamie, dokąd zostanie przeniesiona część produkcji z Chin.
Na spór USA-Chiny nałożyła się też pandemia koronawirusa, która poważnie zakłóciła dostawy z Azji i kazała producentom zastanowić się nad wytwarzaniem dóbr bliżej USA. Tym bardziej, że nowa meksykańsko-kanadyjsko-amerykańska umowa o wolnym handlu przewiduje, że eksport do USA jest możliwy, jeśli w sprowadzanym produkcie jest większy niż dotychczas udział elementów wyprodukowanych lokalnie.
Pojawiły się też informacje, że wybudowanie fabryki w Meksyku rozważa chińska Luxshare Precision Industry, produkująca na potrzeby Apple'a. Ponadto przedstawiciel jednej z firm zajmujących się nieruchomościami poinformował, że jego przedsiębiorstwo pomaga dwóm chińskim firmom – jednej z sektora motoryzacyjnego i jednej wytwórczego – przenieść się do Meksyku. Podobnego ruchu firma spodziewa się ze strony przedsiębiorstw z sektora elektronicznego i medycznego.
Komentarze (12)
nantaniel, 24 sierpnia 2020, 15:03
Dzisiaj ma tę umowę, a jutro może jej nie mieć
helmut, 24 sierpnia 2020, 22:13
Czyli jednak nie do Ameryki, rozumianej jako USA, a za mur Trumpa? To niewiele zmienia. Reagan wyniósł wiele firm do Chin, budując ich potęgę, a teraz przeniesienie kilku firm do Meksyku niczego nie zmieni. Azjatyckie tygrysy dzisiaj to nie tylko podaż, ale i popyt. Wątpię, by wynoszono produkcję z Chin do Meksyku, by później w Azji sprzedawać. Ten "najważniejszy rynek konsumencki", to rynek na kredyt i tylko patrzeć jak, podobnie jak w 2009 roku, padnie. 40 milionów obywateli USA żyje z food stamps. Tak, tak z kartek żywnościowych, a wielu zastanawia się jak je im odebrać. Gdy tylko to zrobią, będą mieli neobolszewików. Sytuacja z COVID-19 w USA nie przypadkowo jest taka zła. USA nie mają służby zdrowia w rozumieniu europejskim, o czym pisał nie tak dawno nawet Newsweek. Trump dumnie ogłosił, że kupuje 100 milionów niedopuszczonej szczepionki na COVID-19 dla Amerykanów, a WHO nawet się nie zająknęło. Gdy Putin ogłosił, że ma szczepionkę, a nawet zaszczepił swą córkę, krzyk był przeogromny. Wydaje się, że ważniejszym jest to, kto wygra wyścig o szczepionkę, niż pokonanie pandemii. Mam wrażenie, że następnym problemem będzie jak wymusić szczepienia na obywatelach, mówiąc dalej frazesy o wolności.
nurek, 25 sierpnia 2020, 08:55
fabryka może byc w Meksyku, ale z chińską załogą. Jakoś nie widzę dobrze wykształconych Meksykanów pracujących pilnie 12 h/d
Ergo Sum, 25 sierpnia 2020, 10:10
Wreszcie jest prezydent który realnie buduje strategię gospodarczą. poprzedni byli albo bardzo nieudolni albo wręcz działalnia na szkodę swojego kraju - a przy tym na korzyść wielkich komunistycznych dyktatur.
Heimo, 25 sierpnia 2020, 11:03
Uuuu, stereotypy. Mylisz się, Meksykanie w dobrze ogarniętej firmie dają radę. Mam przykład siostrzanej firmy w moim korpo - są ok. Z drugiej strony pod Pruszkowem jest meksykańsko zarządzana firma (właściciele to kapitał meksykański) i pracują tam polscy pracownicy - a burdel w organizacji, każdy ucieka.
metabet, 25 sierpnia 2020, 12:36
@Ergo Sum
To zamierzony gag, czy efekt pomroczności jasnej?
cyjanobakteria, 25 sierpnia 2020, 13:02
Przy takim prezydencie kto by potrzebował terrorystów? Trupy po COVID się piętrzą (200k), głównie dzięki niekompetencji administracji. Są w ścisłej czołówce wraz z innymi potęgami trzeciego świata jak Brazylia, która ma podobnego tępaka na urzędzie. Niektóre firmy może i przenoszą część fabryk z wielu powodów wymienionych w artykule, ale do Meksyku a nie USA, a Trump - chciałem ci przypomnieć słońce ty moje - buduje mur na granicy.
cyjanobakteria, 25 sierpnia 2020, 15:43
Ostatnio nie śledziłem doniesień z frontu walki z COVID, ale jestem w szoku po tym jak dzisiaj sprawdziłem dane z USA: 6mln zakażeń i prawie 200k zgonów. Nawet Indie sobie lepiej radzą z pandemią. Prawie 1/4 wszystkich zgonów miała miejsce w USA!
cyjanobakteria, 25 sierpnia 2020, 16:15
Masz dane z zeszłego tygodnia, ale nie będę się spierał. Wygląda na to, że na północ od El Paso też jest Meksyk
tempik, 26 sierpnia 2020, 09:56
a ile jest potrzebnego personelu dla wielkiej fabryki technologicznej?
1. dyrektor
2. sprzątaczka
3. cieć mający za zadanie gasić całą automatykę na noc
4. + kilku naprawdę niezbędnych specjalistów
te fabryki to zwykłe montownie, a ludzie mają etaty w miejscach gdzie ramię robota jest za krótkie albo nieradzące sobie z wkręcaniem małych śrubek.
marekjarzyna, 28 sierpnia 2020, 10:13
Nowoczesne fabryki już od dawna ograniczają liczbę zatrudnianych pracowników, na rzecz robotów i automatyzacji produkcji.
peceed, 25 września 2020, 12:06
Co to jest dla kraju w którym co roku umiera 3.5 mln. ludzi? Do tego wcale nie wiadomo ile osób tak naprawdę umiera tam z powodu COVIDa, bo jest ogromne pole do nadużyć.
To będzie można sprawdzić dopiero porównując zmiany w całkowitej śmiertelności.