Nowy dinozaur opisany dzięki kręgom wypadającym z klifu

| Nauki przyrodnicze
Aleksander Awerianow, Władimir Efimow

Paleontolodzy z Rosji opisali nowego dinozaura - wołgatytana. Na brzegu Wołgi, 5 km od Uljanowska, odkryto 7 jego kręgów ogonowych, pogrzebanych w ziemi od ok. 130 mln lat.

Wołgatytan reprezentuje infrarząd zauropodów. Ważąc ok. 17 ton, nie był jednak wcale największym z nich.

Znalezione kręgi należały do dorosłego osobnika. Pierwsze 3 znalazł w 1982 r. Władimir Efimow - wypadły one z klifu. Później w latach 1984-87 odpadły 3 grudki wapienia. To w nich ukrywały się pozostałe 4 kręgi.

We wczesnych latach 90. Efimow pokazał zdjęcia kręgów Lwowi Nessowowi, znanemu leningradzkiemu paleontologowi - wspomina Aleksander Awerianow z Rosyjskiej Akademii Nauk. Nessow uważał, że kręgi należały do zauropodów, olbrzymich roślinożernych dinozaurów. W 1997 r. Efimow opublikował w Paleontological Journal wstępny raport o znalezisku. Przypisał wtedy kręgi przedstawicielowi rodziny brachiozaurów (Brachiosauridae). W lipcu br. udało mi się go odwiedzić [...] i zbadać kości. Dzięki temu ustaliłem, że należały one do nowego taksonu tytanozaurów.

Dinozaur zyskał już łacińską nazwę - Volgatitan simbirskiensis. Pierwszy człon nawiązuje do Wołgi, drugi do dawnej nazwy Uljanowska - Symbirsk.

Wcześniej sądzono, że ewolucja tytanozaurów miała miejsce głównie w Ameryce Południowej i pewne taksony dotarły do Ameryki Północnej, Europy i Azji dopiero w późnej kredzie. [...] Niedawne opisy wczesnokredowego tengrizaura (Tengrisaurus) z Zabajkala oraz odkrycie wołgatytana wskazują jednak, że zasięg tytanozaurów we wczesnej kredzie był o wiele szerszy. Niewykluczone, że we wschodniej Europie i Azji zaszły ważne etapy ich ewolucji.

wołgatytan Volgatitan simbirskiensis Wołga kręgi ogonowe Aleksander Awerianow Władimir Efimow