Wyższe BMI = gorsze funkcjonowanie poznawcze

| Zdrowie/uroda
FALHakaFalLin (Benjamin Linh VU), CC

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony odkryli, że wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) negatywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze starszych dorosłych. Powodem jest stan zapalny.

Im wyższe BMI, tym bardziej nasilony stan zapalny, a wcześniejsze badania wykazały, że stan zapalny, zwłaszcza mózgu, może negatywnie wpływać na działanie mózgu - wyjaśnia doktorant Kyle Bourassa.

Bourassa i prof. David Sbarra analizowali dane z English Longitudinal Study of Aging (ELSA). Wykorzystując 2 próbki z tego studium - jedną ok. 9-tys. i drugą ok. 12,5-tys. - panowie przyglądali się starzejącym się dorosłym przez 6 lat. Dysponowali informacjami nt. BMI, stanu zapalnego i umiejętności poznawczych.

Im wyższe BMI ochotników na początku badania, tym wyższe poziomy białka C-reaktywnego (CRP), markera układowego stanu zapalnego, w następnych 4 latach. [...] Zmiany CRP w ciągu 4 lat prognozowały z kolei zmiany zdolności poznawczych 6 lat od rozpoczęcia studium. [Oznacza to], że masa tych ludzi pozwalała wnioskować o pogorszeniu funkcjonowania poznawczego na skutek nasilenia zapalenia układowego.

Wyniki dają jasny, całościowy obraz, w jaki sposób BMI wiąże się z pogorszeniem funkcjonowania poznawczego. Należy jednak pamiętać, że na razie są to tylko badania korelacyjne, a korelacja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego. Nasze rezultaty sugerują mechanistyczny szlak, ale nie możemy potwierdzić przyczynowości do momentu, aż eksperymentalnie zmniejszymy wagę, a później ocenimy wpływ chudnięcia na stan zapalny i zdolności poznawcze - dodaje Sbarra.

wskaźnik masy ciała BMI funkcjonowanie poznawcze stan zapalny CRP białko C-reaktywne David Sbarra Kyle Bourassa