Wyobraźnia kształtuje rzeczywistość

| Psychologia
Bonio, CC

Psycholodzy z Karolinska Institutet odkryli, że wyobrażane dźwięki i obrazy wpływają na percepcję realnego świata.

Często sądzimy, że rzeczy wyobrażane i postrzegane są całkowicie rozdzielne. Nasze studium pokazało jednak, że wyobrażane dźwięki lub kształty zmieniają postrzeganie otaczającego świata w dokładnie ten sam sposób, co usłyszenie dźwięku i ujrzenie kształtu. Przede wszystkim zauważyliśmy, że [zdarza się, że] wyobrażenia dźwięku oddziałują na percepcję wzrokową, a wyobrażone widoki na percepcję słuchową - opowiada doktorant Christopher Berger.

Szwedzi zebrali grupę 96 zdrowych ochotników i przeprowadzili serię 3 eksperymentów. W pierwszym okazało się, że gdy podczas spotkania 2 przemieszczających się punktów ludzie wyobrażali sobie dźwięk, wg nich, dochodziło raczej do ich zderzenia niż bezkolizyjnego minięcia. W drugim dźwięk lokalizowano przeważnie w rejonie, w którym należało sobie wyobrazić pojawienie się białego okręgu. W trzecim wyobrażenie sobie konkretnego dźwięku wpływało na słyszenie i rozumienie czyjejś mowy.

Autorzy artykułu z pisma Current Biology sądzą, że uzyskane wyniki mogą rzucić nieco światła na mechanizmy, przez które mózg pacjentów z różnymi psychozami, np. schizofrenią, nie potrafi odróżnić myśli od rzeczywistości.

To pierwsza seria eksperymentów, w ramach której udało się [...] ustalić, że sygnały czuciowe generowane przez czyjąś wyobraźnię są na tyle silne, by zmienić percepcję realnego świata w innej modalności zmysłowej - podsumowuje prof. Henrik Ehrsson.

wyobrażone dźwięki kształty rzeczywistość wpływ wyobraźnia postrzeganie percepcja Christopher Berger Henrik Ehrsson