Tlenek grafenu wzmacnia plomby

| Zdrowie/uroda
Mike Burns, CC

Tlenek grafenu można wykorzystać do uzyskania bardziej wytrzymałych plomb.

Typowe wypełnienia amalgamatowe podlegają korozji, a kompozytowe nie są wystarczająco wytrzymałe. Ponieważ grafen jest 200 razy bardziej wytrzymały od stali i nie koroduje, wydaje się świetnym kandydatem do wykorzystania w plombach.

W ramach studium rumuńsko-amerykański zespół sprawdzał, czy różne związki grafenu są toksyczne dla zębów.

Ideą projektu było dodanie grafenu do materiałów stomatologicznych, by zwiększyć ich oporność na korozję, a także poprawić ich właściwości mechaniczne. Istnieją sprzeczne informacje nt. cytotoksyczności grafenu, chcieliśmy więc określić, jak bardzo jest on toksyczny dla zębów - wyjaśnia dr Stela Pruneanu z rumuńskiego Narodowego Instytutu Badania i Rozwoju Technologii Izotopowych i Molekularnych.

Naukowcy sprawdzali, jak tlenek grafenu, grafen domieszkowany azotem czy termicznie zredukowany tlenek grafenu wpływają w warunkach in vitro na komórki macierzyste z zębów.

Okazało się, że zredukowany tlenek grafenu jest wysoce toksyczny i nie nadaje się do wypełnień stomatologicznych. W wysokich dawkach (20 i 40 mikrogramów na mililitr) grafen domieszkowany azotem uszkadza błony, dałoby się więc go wykorzystać po uwzględnieniu ochronnej powłoki. Najmniej toksyczny był tlenek grafenu.

Kolejnym krokiem zespołu ma być wyprodukowanie materiału stomatologicznego z tlenkiem grafenu, przetestowanie jego kompatybilności z zębami i ponowna ocena cytotoksyczności. Wyniki tych badań mają się ukazać już niebawem.

wypełnienia plomby zęby tlenek grafenu zredukowany termicznie tlenek grafenu grafen domieszkowany azotem cytotoksyczność dr Stela Pruneanu