Mieszkający wyżej częściej popełniają samobójstwo
Analiza danych dotyczących śmiertelności w różnych hrabstwach USA wykazała, że istnieje związek między mieszkaniem wyżej nad poziomem morza a ryzykiem samobójstwa. Podobny wniosek można było wyciągnąć zarówno w samobójstwach z użyciem broni palnej (59% wszystkich samobójstw), jak i w pozostałych przypadkach skutecznego targnięcia się na własne życie. Wyniki studium ukazały się w styczniowym wydaniu pisma High Altitude Medicine & Biology.
Naukowcy analizowali dane dotyczące przyczyn śmierci w latach 1979-1998 ze wszystkich 2584 amerykańskich hrabstw. Okazało się, że jako grupa ludzie z większych wysokości znacznie częściej (różnica była istotna statystycznie) popełniali samobójstwo.
Związek między wysokością n.p.m. a ryzykiem samobójstwa utrzymywał się nawet po uwzględnieniu znanych czynników ryzyka odebrania sobie życia, tj. wieku powyżej 50 lat, przynależności do rasy białej, bycia mężczyzną, średniego dochodu w gospodarstwie domowym oraz gęstości zaludnienia w hrabstwie. Jeśli mechanizmem stojącym za związkiem samobójstwo-wysokość byłoby niedotlenienie, należałoby się spodziewać, że na większych wysokościach nasilone zaburzenia nastroju mogą wystąpić u osób z zespołem bezdechu sennego lub u palących umiarkowanie bądź bardzo dużo.
Co ciekawe, podwyższone ryzyko samobójstwa na wysokościach nie współwystępuje z ogólnym wzrostem śmiertelności z jakiegokolwiek powodu na terenach znajdujących się wyżej n.p.m. Amerykanie stwierdzili wręcz, że ogólna śmiertelność jest tam niższa.
Barry Brenner, David Cheng, Sunday Clark i Carlos A. Camargo junior zwrócili uwagę na wcześniejsze wstępne badania, z których wynikało, że istnieje związek między średnią wysokością a wskaźnikiem samobójstw w 48 stanach kontynentalnych. Ponieważ wewnątrz pojedynczego stanu mogą wystąpić spore różnice w wysokości, zespół przeanalizował wszystkie hrabstwa USA. Informacje dotyczące wysokości hrabstw uzyskano od United States Geological Survey (USGS).
Komentarze (6)
jw019, 20 stycznia 2011, 13:21
poczekamy na takie same badania wśród Tybetańczyków
Anna Błońska, 20 stycznia 2011, 13:26
Myślę, że w ogóle ciekawie byłoby sprawdzić, czy podobne trendy występują w różnych rejonach świata. Wtedy dałoby się ustalić, czy przyczyny są czysto medyczne, czy może w grę wchodzą także czynniki kulturowe lub przystosowania biologiczne (np. do życia na wysokościach).
wuszczyn-kawaX, 20 stycznia 2011, 18:00
Dlatego nie ma sensu mieszkac w bloku polskim z windą na jedenastym piętrze!
MaG, 20 stycznia 2011, 19:28
Mieszkający nisko nie mają z czego skoczyć . Tym wyżej łatwiej coś znaleźć
Sciagacz, 21 stycznia 2011, 09:11
I kolejne pytanie do następnego badania: czy wysokość zamieszkania wpływa na ilość samobójstw.
whiteresource, 1 lutego 2011, 14:47
Wysokość npm a przeciez jest to równiez skorelowane z gęstościa zaludnienia i latwoscia bezposrednich kontaktów z innymi miszkancami. Nikt tego nie bierze pod uwage, czy cos przeoczyłem. Bo jesl inic nie przeoczylem to przeciez oczywiste, ze w warunkach izolacji latwiej o depresje skutkiem tego próbę samobójczą...