Grupa AB zwiększa ryzyko zaburzeń poznawczych?

| Psychologia
jurvetson, CC

Wydaje się, że u ludzi z grupą krwi AB na późniejszych etapach życia częściej występują problemy z myśleniem i pamięcią.

Zespół dr Mary Cushman z College'u Medycznego Uniwersytetu Vermont przeanalizował dane ok. 30 tys. osób w wieku 45 lat i starszych. W ciągu 3-letniego studium u 495 ochotników zidentyfikowano zaburzenia myślenia i pamięci. Porównano ich z 587 osobami bez problemów poznawczych.

Autorzy publikacji z pisma Neurology zauważyli, że ludzie z grupą krwi AB stanowili 7% grupy z zaburzeniami poznawczymi, a należy pamiętać, że częstość występowania grupy AB w populacji generalnej wynosi tylko 4%.

Badanie stanowi poparcie dla pomysłu, że określona grupa krwi, np. 0, może obniżać ryzyko choroby sercowo-naczyniowej, co z kolei chroni mózg.

Nasze studium dotyczyło rodzaju [grupy] krwi i ryzyka zaburzeń poznawczych, ale kilka studiów wykazało, że różne czynniki, takie jak nadciśnienie, wysoki cholesterol i cukrzyca, mogą zwiększać ryzyko zaburzeń poznawczych i demencji. [Ponieważ] grupa krwi także ma związek [..] np. z udarem, wyniki uwydatniają znaczenie relacji łączących kwestie naczyniowe i zdrowie mózgu - podsumowuje Cushman.

zaburzenia poznawcze pamięć myślenie grupa krwi AB dr Mary Cushman