Kobiety, zmienność rytmu zatokowego i libido

| Zdrowie/uroda
☣ bionerd ☢, licencja CC

Zaburzenia seksualne u kobiet mogą być związane z niską zmiennością spoczynkowego rytmu zatokowego.

Zmienność rytmu zatokowego (ang. heart rate variability, HRV) może wskazywać, jak dobrze dana osoba reaguje na zmiany fizjologiczne i środowiskowe. Niską zmienność rytmu zatokowego powiązano z depresją, lękiem i uzależnieniem od alkoholu, a także z zaburzeniami erekcji.

Ponieważ HVR powiązano z wieloma problemami psychicznymi i kardiologicznymi, ciekawie jest zastosować ten marker kliniczny w badaniach na seksem. To pozwala nam ujrzeć zaburzenia seksualne kobiet w innym świetle - podkreśla Amelia Stanton z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin.

HRV to wrażliwa i obiektywna miara stanu czynnościowego autonomicznego układu nerwowego. W stabilnych warunkach większy wpływ na tętno powinien mieć parasympatyczny (hamujący) układ nerwowy. By u kobiety pojawiało się pobudzenie genitalne, wystarczy umiarkowana aktywacja układu sympatycznego.

Skalę Female Sexual Function Index, która pozwala ocenić 6 domen - pożądanie, podniecenie, nawilżanie, orgazm, satysfakcję i dyspareunię - zastosowano u 72 kobiet w wieku od 18 do 39 lat. Okazało się, że u pań z HVR poniżej przeciętnej występowała nie tylko ogólna dysfunkcja seksualna, ale i problemy z osiągnięciem podniecenia.

zaburzenia seksualne podniecenie kobiety zmienność rytmu zatokowego Amelia Stanton