Zanieszczyczenie powietrza negatywnie wpływa na wydajność snu

| Zdrowie/uroda
Betsssssy, CC

Zanieczyszczenie powietrza zaburza sen.

Wcześniejsze badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza oddziałuje na zdrowie serca, oddychanie oraz pracę płuc, ale niewiele wiadomo, czy [i ewentualnie jak] wpływa na sen - opowiada dr Martha E. Billings z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Podejrzewaliśmy, że coś musi być na rzeczy, skoro zanieczyszczenie powietrza powoduje podrażnienie, opuchliznę i niedrożność górnych dróg oddechowych i wpływa na ośrodkowy układ nerwowy oraz regiony mózgu kontrolujące wzorce oddychania i sen.

Amerykanie analizowali dane 1863 uczestników Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA), którzy brali także udział w "podbadaniu" Sleep and Air Pollution (średnia wieku wynosiła 68 lat). Naukowcy przyglądali się dwóm rodzajom zanieczyszczeń: dwutlenkowi azotu (NO2) i pyłowi zawieszonemu PM2,5 (o średnicach cząstek nieprzekraczających 2,5 mikrometra).

W oparciu o dane ze stacji monitoringu z 6 amerykańskich miast i cechy lokalnego środowiska za pomocą narzędzi statystycznych można było wyliczyć ekspozycję na zanieczyszczenie powietrza w domu wszystkich badanych w 2 okresach: rocznym i 5-letnim.

Za pomocą noszonego na nadgarstku aktygrafu przez 7 kolejnych nocy mierzono aktywność ruchową ochotników (ich wzorce snu i czuwania), a później wyliczano wydajność snu, czyli iloraz całkowitego czasu snu do czasu spędzanego w łóżku. W przypadku najgorzej śpiących dwudziestu pięciu procent iloraz ten wynosił 88% lub mniej.

By sprawdzić, jak ma się wydajność snu do zanieczyszczenia powietrza, naukowcy podzielili próbę na ćwiartki poziomów zanieczyszczenia. Następnie 25% osób z najwyższym zanieczyszczeniem porównywano do 25% osób z najniższym zanieczyszczeniem.

W grupie z najwyższym stężeniem NO2 w ciągu 5 lat prawdopodobieństwo złej wydajności snu było niemal o 60% wyższe niż w grupie z najniższym poziomem dwutlenku azotu. W przypadku grupy z największą ekspozycją na PM2,5 prawdopodobieństwo występowania snu złej jakości było prawie o połowę wyższe.

Naukowcy brali poprawkę na wiele czynników, w tym na wiek, wagę, bezdech senny, rasę/pochodzenie etniczne, przychód i palenie.

Akademików interesowało, jak na sen wpływa chroniczna ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza. Mogą istnieć ostre skutki krótkotrwałej ekspozycji, ale [na razie] nie mamy danych, by to badać. Nowe wyniki wskazują na możliwość, że powszechnie doświadczane poziomy zanieczyszczenia powietrza wpływają nie tylko na choroby serca i płuc, ale i na jakość snu - podsumowuje dr Billings.

zanieczyszczenie powietrza jakość snu wydajność snu dwutlenek azotu PM2 5 Martha E. Billings