Tak gęsto jeszcze nie zapisywano

| Technologia

Naukowcy pracujący dla IBM-a i FUJIFILM zaprezentowali taśmę magnetyczną o rekordowej gęstości zapisu danych. Pozwala ona na zarejestrowanie 85,9 miliarda bitów na cal kwadratowy. To oznacza, że w standardowym kartridżu o wymiarach 10,2x10,5x2,2 cm można zapisać do 154 terabajtów danych.

Doktor Mark Lantz z laboratoriów IBM-a w Zurichu poinformował, że osiągnięcie tak dużej gęstości zapisu było możliwe dzięki wykorzystaniu czterech technologii. Pierwsza z nich to nowy nośnik z ferrytu baru opracowany przez obie firmy. Drugim jest nowa technologia zapisu, pozwalająca maksymalnie wykorzystać taśmę. Trzecim osiągnięciem specjalistów jest opracowanie nowej technologii przetwarzania sygnału, dzięki której możliwe jest wykrywanie pojedynczych bitów nawet w sytuacji, gdy rozmiar pojedynczego bitu został zmniejszony aż 40-krotnie. W końcu powstała też nowa technologi kontroli pozycji głowicy, umożliwiająca ustawianie jej z precyzją liczoną w nanometrach.

Niedawno IBM i Sony ogłosiły rozpoczęcie sprzedaży nośników taśmowych o pojemności do 185 terabajtów. To droższa wersja nośnika zaprezentowanego właśnie przez IBM-a i FUJIFILM. Ponadto taśma stworzona we współpracy z Sony była testowana w ściśle kontrolowanym środowisku laboratoryjnym przy użyciu sprzętu, który pracuje znacznie wolniej niż powszechnie wykorzystywane napędy taśmowe, zatem trudno powiedzieć, jakie będą charakterystyki tej taśmy podczas codziennego wykorzystywania.

zapis gęstość zapisu napęd taśmowy