Ciągnie samicę do miejsca urodzenia

| Nauki przyrodnicze
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Sean Biehle (seamusiv), CC

By urodzić młode, samice żarłaczy cytrynowych (Negaprion brevirostris) wracają do miejsca, gdzie same przyszły na świat (wykazują filopatrię).

Naukowcy prowadzili profilowanie genetyczne rekinów z 20 kolejnych kohort (1993-2012) z Bimini na Bahamach. Wykazali, że choć to gatunek, który dużo migruje, co najmniej 6 samic urodzonych w latach 1993-97 wróciło po 14-17 latach, by się rozmnożyć. Tym samym autorzy artykułu z pisma Molecular Ecology zdobyli pierwszy dowód na filopatrię u ryb chrzęstnoszkieletowych. Biolodzy przekonują, że to argument za tym, by ograniczyć połowy w pewnych rejonach.

Projekt z założenia musiał być długoterminowy, bo N. brevirostris wolno dojrzewają. W latach 1995-2012 akademicy rozciągali sieci, a następnie oznaczali, mierzyli i pobierali próbki DNA od każdego schwytanego żarłacza cytrynowego.

Choć wydawałoby się, że 6 osobników to niewiele, biolodzy twierdzą, że to od 24 do 75% samic, które przeżyły z badanej grupy. Rzecz w tym, że wiele ryb nie dożywa dorosłości. Z kilkuset rekinów urodzonych w latach 1995-1998 dorosłość osiągnęło jedynie ok. tuzina, więc fakt, że znaleźliśmy 6 samic, jest dość znaczący - opowiada dr Kevin Feldheim z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago.
Na razie naukowcy nie wiedzą, jaki mechanizm stoi za zaobserwowaną tendencją do powrotów, ale podejrzewają, że występuje również u innych gatunków rekinów.

żarłacz cytrynowy Negaprion brevirostris filopatria urodzić młode próbki DNA dr Kevin Feldheim