Najdokładniejszy zegar na świecie
W amerykańskim Narodowym Instytucie Standardów i Technologii powstał najdokładniejszy zegar atomowy na świecie. Bazuje on na pojedynczym atomie glinu i jest dwukrotnie bardziej dokładny niż jego wcześniejsza wersja korzystająca z atomu rtęci.
Dokładność nowego zegara wynosi jedną sekundę na około 3,7 miliarda lat.
Urządzenie to druga wersja "zegara z kwantową logiką". Został on tak nazwany, gdyż korzysta technologii obliczeniowych powstających na potrzeby przyszłych komputerów kwantowych.
Zegary atomowe powstające na potrzeby nauki są daleko bardziej dokładne niż standardy czasu wyznaczane dla zastosowań "cywilnych". W USA taki standard wyznacza cezowy zegar NIST-F1, którego dokładność wynosi "zaledwie" 1 sekundę na 100 milionów lat. Paradoksalnie jest on, oficjalnie, najdokładniejszym zegarem na świecie. Międzynarodowa definicja (SI) określająca czym jest sekunda, korzysta właśnie z jednostki opisanej za pomocą zachowania atomu cezu, a więc, formalnie, zegar atomowy oparty na cezie jest najdokładniejszym urządzeniem do odmierzania czasu.
Jak już wspomniano, nowy zegar korzysta z pojedynczego jonu glinu, umieszczonego w pułapce z pola elektrycznego. Jon wibruje z częstotliwością równą częstotliwości fali światła ultrafioletowego, a ta jest 100 000 razy wyższa, niż częstotliwość wykorzystana w NIST-F1 i innych podobnych zegarach na świecie.
Niewykluczone, że w przyszłości cez straci swoją pozycję na rzecz glinu i to właśnie ten pierwiastek posłuży do opracowania nowego międzynarodowego standardu czasu.
Tymczasem badacze z NIST pracują nad pięcioma różnymi zegarami atomowymi, korzystającymi z różnych pierwiastków i charakteryzującymi się różnymi właściwościami.
Komentarze (4)
nieuk, 5 lutego 2010, 22:14
Ten zegar jest zapewne bardziej dokładny od samego czasu, więc i tak po jakimś "czasie" może dojść do pewnych rozbieżności między nimi.
konrad.g, 7 lutego 2010, 19:27
Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale po co uzyskiwać tak dokładny czas ? Przecież kiedy same opóźnienie przy przekazie informacji z zegarach do urządzeń zewnętrznych może generować losowe opóźnienia na tyle duże, że nie będzie różnicy czy zegar ma dokładność 1s na 100 milionów lat, czy na 3,7 miliardów. Byłym wdzięczny jakby ktoś kto ma jakieś pojęcie w tej dziedzinie objaśnił mi to
Douger, 7 lutego 2010, 21:24
Poczytaj np. na jakiej zasadzie działa GPS , a dowiesz się po co takie zegary.
pogo, 7 lutego 2010, 23:19
słyszałem ze gdyby zegary w gpsie miały błąd pomiaru na poziomie 1/1 000 000 sekundy to dokładność pomiaru pozycji na ziemi była do 100m...
a błąd na tym poziomie występuje choćby ze względu an grawitację innych planet w naszym układzie słonecznym i cały czas trzeba korygować zegary w satelitach... (jakby ktoś nie pamiętał teorii względności to dylatacje czasu są zależne od prędkości i przyspieszenia, a przyspieszenie wynika z przyłożonych sił w tym grawitacji)