Borówki pomogą w zespole stresu pourazowego?

| Psychologia
--b--, CC

Specjaliści mogą zaproponować chorym z zespołem stresu pourazowego (PTSD) ograniczony wachlarz terapii medycznych, jednak ostatnie badania na szczurach dają nadzieję, że uda się to zmienić za pomocą popularnego owocu - borówek amerykańskich. Zespół z Uniwersytetu Stanowego Luizjany zauważył bowiem, że wpływa on zarówno na czynniki genetyczne, jak i biochemiczne związane z PTSD.

By się upewnić, że to działa, musimy przeprowadzić testy kliniczne na ludziach, ale istnieją dowody, że borówki mogą pomóc w złagodzeniu części problemów związanych z PTSD. Wydaje się, że w międzyczasie bezpiecznie jest mówić, że jedzenie borówek nie szkodzi, a może pomóc osobom z zespołem stresu pourazowego - przekonuje dr Joseph Francis.

Chcąc lepiej poznać PTSD u ludzi, naukowcy opracowali proces prowadzący do analogicznych objawów u szczurów. Przez to w reakcji na nieznany obiekt zwierzęta wykazują np. strach zamiast ciekawości.

W ramach nowego badania Amerykanie skupili się na roli genu SKA2, którego ekspresja jest nieprawidłowo niska u ludzi popełniających samobójstwo. Mimo że nie da się, oczywiście, stwierdzić, czy szczury mają myśli samobójcze, Francis i dr Philip Ebenezer ustalili, że u gryzoni z objawami PTSD ekspresja SKA2 także jest niższa od poziomów typowych dla przeciętnych zwierząt laboratoryjnych.

Na dalszym etapie eksperymentu naukowcy stosowali u części szczurów z objawami przypominającymi PTSD dietę bogatą w borówki (był to odpowiednik ok. 2 kubków tych owoców dziennie u ludzi). Okazało się, że w porównaniu do grupy z normalną dietą, poziom SKA2 wzrósł.

U zwierząt z PTSD obserwowano spadek poziomu SKA2 we krwi, a także w korze przedczołowej i hipokampie. Ponieważ stężenia SKA2 wzrosły pod wpływem borówek, wyniki sugerują, że czynnik niefarmakologiczny taki jak owoce może wpłynąć na ekspresję tego ważnego genu.

Najnowsze badanie było inspirowane studium Francisa i Ebenezera z zeszłego roku, które pokazało, że karmione borówkami szczury z PTSD doświadczały wzrostów poziomu serotoniny w mózgu. Jako że sertoninę nazywa się hormonem szczęścia, wyniki sugerują, że borówki amerykańskie mogą pomóc w zwalczeniu depresji u pacjentów z zespołem stresu pourazowego.

Teraz Amerykanie chcą zbadać zależności między SKA2 a poziomami serotoniny. To pozwoli ustalić, czy borówki usuwają depresję i zmniejszają tendencje samobójcze, wpływając na pojedynczy szlak.

zespół stresu pourazowego PTSD borówki amerykańskie SKA2 serotonina myśli samobójcze depresja Joseph Francis Philip Ebenezer