Astronomowie znaleźli pierwsze molekuły w historii wszechświata
Wszystko ma gdzieś swój początek. Także wszechświat. W wyniku Wielkiego Wybuchu powstało niewiele pierwiastków, takich jak różne odmiany jąder wodoru, helu i litu. Naukowcy wiedzą więc, jak mogły wyglądać pierwsze atomy i pierwsze molekuły. Jednak dotychczas nie udawało się odnaleźć w przestrzeni kosmicznej pierwszych molekuł. Z teoretycznych przewidywań wynika, że powinien nią być zhydratowany jon helu (HeH+), jednak dotychczas nie udało się go zaobserwować.
Na łamach najnowszego numeru Nature właśnie doniesiono o pierwszym niezaprzeczalnym odkryciu molekuły HeH+ w przestrzeni kosmicznej.
Eksperci poszukiwali HeH+ od lat 70. ubiegłego wieku w mgławicach. Szczególnie interesowały ich mgławice planetarne. Jednak przez kilkadziesiąt lat niczego nie znaleziono, a wcześniejsze doniesienia o odkryciu HeH+ okazywały się wątpliwe. Jednym z problemów był fakt, że światło emitowane przez zhydratowany jon helu jest łatwo absorbowane w atmosferze Ziemi. Teleskopy nie mogły więc go zarejestrować. Nie dały sobie rady nawet te umieszczone wysoko w górach.
Naukowcy postanowili więc wykorzystać Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOPHIA) czyli obserwatorium umieszczone na pokładzie samolotu. W końcu, dzięki wyniesieniu instrumentów w startosferę, udało się zaobserwować HeH+. Molekułę znaleziono w mgławicy planetarnej NGC 7027 oddalonej od Ziemi o 2900 lat świetlnych.
Odkrycie rzuca nowe światło na mgławice planetarne oraz na samą molekułę. Dzięki niemu można będzie udoskonalić obecne teorie i modele. Przede wszystkim zaś znalezienie HeH+ potwierdziło pewne przypuszczenia dotyczące najwcześniejszego wszechświata. Cała chemia wszechświata rozpoczęła się od tego jonu. Przed dekady astronomia zmagała się z brakiem dowodów na jego istnienie w przestrzeni kosmicznej. Jednoznaczne odkrycie to szczęśliwy koniec długotrwałych badań.
Komentarze (7)
thikim, 18 kwietnia 2019, 17:48
Jak obserwujemy je zza czasu 2900 lat - to nie jest to specjalnie dowód na to że są pierwsze w historii Wszechświata.
wilk, 18 kwietnia 2019, 18:06
Czasem mam wrażenie, że te analizy spektroskopowe i in. to w sporej części interpretacje, a gdy byśmy tam polecieli, to zobaczylibyśmy coś zupełnie innego…
Dlaczego? Tu chodzi ogólnie o taką molekułę, a nie to, że ta była 1 femtosekundę wcześniej, a ta później. Bo wówczas powinniśmy szukać na obrzeżach widzialnego Wszechświata. Po prostu się nie rozpadła, nie weszła w reakcję z czymś.
Jajcenty, 18 kwietnia 2019, 23:15
Nie wiem jak "in." ale spektroskopia nie zostawia wiele pola do interpretacji. To bardzo precyzyjne narzędzia analizy jakościowej. A jak byśmy polecieli, to pewnie nic byśmy nie zobaczyli bo to mgła tylko z daleka, z bliska to całkiem pusta pustka
GROSZ-ek, 24 kwietnia 2019, 13:37
A co z wodorkiem litu HLi? To raczej chyba jest łatwiejszy do otrzymania niż wzmiankowany HEH+?
thikim, 24 kwietnia 2019, 19:12
Albo dopiero co powstała
Albo 13 mld lat później
wilk, 24 kwietnia 2019, 20:44
Może wykluczyli taką możliwość?
pogo, 25 kwietnia 2019, 13:24
Nie sądzę. Raczej chodziło o udowodnienie, że w przestrzeni kosmicznej w ogóle występuje taka molekuła.