Komórki macierzyste szpiku przyspieszają zrastanie kości cukrzyków

| Medycyna
Erik Charlton, CC

Dodanie komórek macierzystych szpiku zdrowych dawców do złamań u cukrzyków zwiększa wytrzymałość zregenerowanej kości.

Dr Cynthia Coleman z Narodowego Uniwersytetu Irlandii w Galway wyjaśnia, że kości diabetyków są bardziej kruche niż niediabetyków i dłużej się goją po złamaniu. Ponadto cukrzycy z większym prawdopodobieństwem doznają złamań w wyniku upadku, bo częściej mają słabszy wzrok i zmniejszone czucie w stopach.

W ramach laboratoryjnego badania przedklinicznego do złamań dodawano komórki macierzyste pozyskane ze szpiku dawcy bez cukrzycy. Okazało się, że dodatek komórek macierzystych sprawiał, że kości goiły się bardziej wydajnie. Ponadto Irlandczycy zauważyli, że wytrzymywały one większe naprężenia niż w grupie kontrolnej.

Zespół Coleman opracował wrażliwy test, który pozwalał wykryć, gdzie (i w jakiej liczbie) znajdowały się dodane komórki macierzyste. W ten sposób wykazano, że nie integrowały się one na stałe z tkanką gospodarza, ale wysyłały sygnały zachęcające komórki biorcy do skuteczniejszego gojenia urazu.

Przyszłe studia Coleman mają wyjaśnić rolę komórek macierzystych w gojeniu złamań, tak by kiedyś dało się je wykorzystać w praktyce klinicznej.

złamanie kość cukrzyca gojenie komórki macierzyste szpik Cynthia Coleman