Więcej zawałów serca po zmianie czasu na letni

| Zdrowie/uroda
Claudio_Scott (Pixabay)

Prof. Helena Martynowicz z Laboratorium Snu Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podkreśla, że by przyzwyczaić się do zmiany czasu z zimowego na letni, organizm przeciętnego człowieka potrzebuje minimum 3 dób. Po zmianie czasu występuje szereg problemów ze zdrowiem, w związku z tym Amerykańska Akademia Medycyny Snu w wydanym w 2020 roku stanowisku zaleca zniesienie sezonowych zmian czasu na rzecz czasu stałego, całorocznego.

Coraz częściej mówi się, że względy ekonomiczne, którymi uzasadniano zmianę czasu, są iluzoryczne. Dla odmiany w przypadku zdrowia wpływ istnieje na pewno, w dodatku jest negatywny. Eksperci twierdzą, że szczególnie szkodliwa jest zmiana czasu z zimowego na letni.

Realny wpływ na zdrowie

Wyjaśniając, czemu potrzebujemy ok. 3 dób, by przyzwyczaić się do zmiany czasu, prof. Martynowicz przypomina, że zostaje zakłócony rytm dobowy, który jest regulowany przez różne mechanizmy, w tym hormonalne i metaboliczne.

Zaburzenie rytmu dobowego i godzina snu mniej mogą powodować zaburzenia koncentracji, senność, uczucie zmęczenia. Szczególnie muszą w takiej sytuacji uważać osoby z problemami naczyniowo-sercowymi, bo niedobory snu zwiększają ryzyko zawału serca. Odzwierciedlają to statystyki: w poniedziałki po zmianie czasu obserwujemy więcej zawałów serca niż w pozostałe dni tygodnia - mówi specjalistka. Ostatnie badania wskazują również na zwiększenie liczby wypadków komunikacyjnych, szczególnie motocyklowych, w ciągu 7 dni po zmianie czasu. Obserwujemy także wzrost liczby udarów mózgu, zaburzeń rytmu serca, szczególnie migotania przedsionków, oraz przyjęć pacjentów do szpitali.

Sposoby na zmianę czasu

Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób wspomóc swój organizm. Wg niej, warto rozłożyć zmianę rytmu dobowego na parę dni (minimum na 3). Można też wziąć urlop, przynajmniej na początek tygodnia. Prof. Martynowicz sugeruje, by nie podejmować w tym okresie ważnych decyzji. Zmiana czasu i niedobór snu oddziałują bowiem na działanie płatów czołowych.

Senna regeneracja

Prof. Martynowicz dodaje, że w czasie snu regeneruje się cały organizm. Szczególnie ważna jest pierwsza połowa nocy, podczas której śpimy snem głębokim, wolnofalowym, w trakcie którego następuje odnowa komórkowa. Zwalnia akcja serca, spada ciśnienie krwi, mięśnie się rozluźniają. Podczas fazy REM, dominującej nad ranem, nasz mózg wykazuje się wysoką aktywnością, pojawiają się marzenia senne, utrwalają się ślady pamięciowe i przetwarzają emocje [...].

Zapotrzebowanie na sen jest różne i zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i wieku. Średnio dorosła osoba powinna spać 7-8 godz. Wiadomo jednak, że część ludzi śpi tylko 4-5 godz. na dobę, a inni czują się wypoczęci dopiero po 9 godzinach.

zmiana czasu czas zimowy czas letni wpływ na zdrowie zawały udary mózgu Helena Martynowicz