Tłuszcz upośledza wzrost gąsienicy
Tłuszcz upośledza wzrost gąsienic zawisaka tytoniowego (Manduca sexta).
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Północnej Dakoty zauważyli, że w porównaniu do gąsienic na dietach z małą i średnią zawartością tłuszczu, gąsienice z grupy wysokotłuszczowej są mniejsze.
Amerykanie podkreślają, że szlaki metabolizmu tłuszczu są u kręgowców i bezkręgowców podobne, dlatego zrozumienie roli tłuszczu u owadów może pomóc w zrozumieniu chorób metabolicznych u ludzi.
Tłuszcz ma duże znaczenie dla rozmnażania i rozwoju owadów. O ile wiadomo, że owady przyjmujące duże ilości węglowodanów dysponują większymi zapasami tłuszczu, o tyle naukowcy nie mają raczej pojęcia, jak wpływa na nie spożywanie samego tłuszczu.
By to sprawdzić, zespół z Uniwersytetu Stanowego Północnej Dakoty podawał gąsienicom zwisaka tytoniowego w różnym wieku pokarm nisko-, średnio- lub wysokołuszczowy. Okazało się, że zmarło aż 80% młodych larw z grupy wysokotłuszczowej. Masa ciała gąsienicy była aż o 43% mniejsza niż ciężar larw z pozostałych grup. Rozwój był też wolniejszy (gąsienice z 3. grupy zaczynały pełzać później).
Starsze larwy na wysokotłuszczowej diecie radziły sobie nieco lepiej. Ich wskaźnik ruchliwości wydawał się co prawda taki sam jak reszty gąsienic, ale wzrost nadal był upośledzony.
Biolodzy ustalili, że gąsienice na diecie wysokotłuszczowej są mniejsze, bo mniej jedzą. Wyniki sugerują, że zwiększenie podaży tłuszczu skutkuje zakończeniem żerowania.
Komentarze (0)