Chiński inwestor w AMD?

| Technologia
IBM

W mediach pojawiły się informacje, jakoby w roku bieżącym lub przyszłym w AMD miał pojawić się strategiczny chiński inwestor. Już wcześniej pojawiały się pogłoski o tym, że chińska firma BLX chciałaby przejąć AMD, jednak taka transakcja ma małe szanse powodzenia ze względu na prawdopodobny sprzeciw Intela dotyczący wykorzystywania własności intelektualnej, którą licencjonuje AMD oraz z powodów obiekcji urzędów w USA.

Tym razem witryna VR World twierdzi, że firma Loongson Technology, która została założona wspólnie przez BLX, Chińską Akademię Nauk i Instytut Technologii Komputerowych, ma zamiar dokonać dużych inwestycji w technologie AMD.

Loongson i AMD już współpracowały w przeszłości. Firma Loongson znana jest przede wszystkim z produkcji procesorów Godson, w których znalazły się m.in. HyperTransport oraz mostki północny i południowy opracowane przez AMD. W 2003 roku Loongson i AMD otworzyły wspólne centrum badawczo-rozwojowe, mając nadzieję na opracowanie technologii, które umożliwią im konkurowanie z Intelem.

Zainwestowanie w technologie i linie produkcyjne AMD będzie znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia, niż przejmowanie tej firmy. Loongson nie będzie bowiem musiała obawiać się ani sprzeciwu amerykańskich urzędów, ani renegocjować licencji z Initelem.

AMD Chiny Loongson inwestor USA Intel