AMD zaciska pasa

| Technologia

AMD, w związku ze słabymi wynikami finansowymi, częściowo wstrzymuje nabór nowych pracowników i próbuje obniżyć koszty. Trudną sytuację firmy spowodowała wojna cenowa z Intelem.

W ubiegłym roku Intel pokazał bardzo wydajną architekturę Core oraz obniżył ceny swoich procesorów. AMD, które nie było w stanie odpowiedzieć na Core niczym równie wydajnym, również obniżyło ceny. Walka wyczerpała obie firmy.

Jakby tego było mało, analitycy zapowiadają, że zapowiedziane właśnie przez Intela i AMD obniżki, to kolejna odsłona wojny na ceny.

AMD właśnie poinformowało, że w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęło przychód rzędu 1,23 miliarda dolarów. To znacznie mniej niż przewidywane 1,6-1,7 miliarda USD. Co prawda od pewnego czasu podejrzewano, że przychód będzie niższy, ale nikt nie spodziewał się, że osiągnie on tak niski poziom. Po korekcie prognozowano go bowiem na 1,55 miliarda USD.

Zarówno szefostwo AMD jak i analitycy spodziewają się, że bieżący rok będzie bardzo ciężki dla firmy. Dlatego też firma zdecydowała się na redukcję swoich tegorocznych wydatków kapitałowych o 20%, czyli 500 milionów dolarów. Podjęto też decyzję, iż nowi pracownicy będą poszukiwani tylko na „krytyczne” stanowiska.

Plany AMD spodobały się inwestorom i cena akcji koncernu wzrosła w poniedziałek o 64 centy (5%), osiągając 13,50 dolara.

AMD Intel wojna cenowa