ARK - pierwszy na świecie terminal dla zwierząt

| Ciekawostki

W przyszłym roku w Porcie Lotniczym im. J.F. Kennedy'ego w Nowym Jorku ma zacząć działać zaawansowany terminal dla zwierząt ARK (nazwa nawiązuje do biblijnej arki Noego).

Konie i krowy będą miały do dyspozycji klimatyzowane boksy z prysznicem, a psy pomieszczenia o podwyższonym standardzie z telewizorem. Specjalna przestrzeń dla pingwinów umożliwi im miłosne igraszki.

Koszt budowy terminalu o powierzchni 16,5 tys. metrów kwadratowych wynosi 48 mln dolarów. ARK poradzi sobie ze wszystkimi możliwymi zwierzętami, nawet z pojawiającymi się z rzadka na lotnisku leniwcami czy mrównikami.

Większość zwierząt musi przejść kwarantannę. W przypadku koni trwa ona ok. 3 dni, a w jej czasie zwierzęta trafią do jednego z 70 wyłożonych sianem boksów. Schronisko będzie też oferować 180 stajni dla krów, ptaszarnię i zagrody dla kóz, owiec oraz świń.

Psy znajdą tu luksusowy wybieg z basenami w kształcie kości. Czworonogi będą również mogły skorzystać z masażu i pedikiuru z malowaniem pazurów. Dzięki kamerom internetowym właściciele sprawdzą, czy ich psy się nie nudzą i co porabiają.

Dla kotów przygotowywane są drzewa do wspinania. Wszystkie zwierzęta mogą liczyć na całodobową opiekę lekarską, świadczoną przez specjalistów z College'u Weterynarii Uniwersytetu Cornella.

Zwierzęta, które nie muszą przechodzić kwarantanny, będą przebywać w terminalu (schronisku) do czasu odlotu lub odbioru przez właściciela.

Cliff Bollmann, architekt pracujący nad ARK z ramienia biura Gensler z San Francisco, podkreśla, że by zminimalizować stres odczuwany przez zwierzęta, prace projektowe są konsultowane m.in. z weterynarzami.

Architekci musieli sobie poradzić z nietypowymi problemami, np. usuwaniem odchodów. W tym przypadku rozwiązaniem okazała się pochyła podłoga, po której nieczystości zsuwają się do kontenera.

Do uruchomienia ARK zwierzęta będą przebywać na terenie wybudowanego w latach 50. Vetportu.

ARK powstaje na terenie wyburzonego terminalu kontenerowego. Po ukończeniu przybytek musi zostać zatwierdzony przez Departament Rolnictwa. Opłaty za pobyt będą zróżnicowane. Luksusowe pomieszczenie dla psa to koszt rzędu 100 dolarów za noc.

 

ARK terminal zwierzęta psy koty schronisko kwarantanna Nowy Jork Port Lotniczy im. J.F. Kennedy'ego