Japończycy przejmą ARM

| Technologia
zzzack, CC

Japońska SoftBank Group wyda 32 miliardy dolarów na zakup ARM Holdings. W tej sposób koncern będzie miał swój udział w praktycznie każdym mobilnym gadżecie produkowanym na Ziemi. Uzgodniona cena przejęcia oznacza, że posiadacze akcji ARM Holdings otrzymają za każdą z nich o 43% więcej niż ich wycena rynkowa sprzed ogłoszenia przejęcia.

Akwizycję zatwierdził już zarząd SoftBanku. Teraz muszą się na nią zgodzić akcjonariusze ARM oraz brytyjski sąd. Zarząd ARM Holdings jednogłośnie zdecydował, że będzie rekomendował akcjonariuszom zaakceptowanie umowy.

Obie firmy chcą jak najszybciej przeprowadzić transakcję. Mają nadzieję, że zakończy się ona do 30 września bieżącego roku.
SoftBank ma nie tylko zamiar pozostawić siedzibę ARM w Cambridge oraz zatrudnić obecnych menedżerów firmy, ale zapowiada również dwukrotne zwiększenie zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanii. Koncern zagwarantował też duże inwestycje w ARM oraz zachowanie kultury korporacyjnej i modelu biznesowego firmy. SoftBank Group uważa ARM za jedną z wiodących firm technologicznych, o silnej pod względem własności intelektualnej pozycji w przemyśle półprzewodnikowym, która dowiodła, że jest innowacyjna - czytamy w oświadczeniu SoftBanku.

Japoński koncern, który przejmie kontrolę nad całością ARM Holdings, ma też udziały w hiszpańskim operatorze łączy bezprzewodowych Sprint Corp. oraz w chińskim Alibaba Group Holding.

ARM Holdings SoftBank zakup przejęcie