Turecki ołatarz przedstawiający walkę syna Herkulesa z hydrą

| Humanistyka
Hasan Malay

W Turcji w pobliżu rzeki Akçay odkryto marmurowy ołtarz, przedstawiający prawdopodobnie bitwę syna Herkulesa - Bargasosa - z potworem przypominającym hydrę. Miała ona doprowadzić do narodzin dobrego bóstwa rzecznego Harpasosa, któremu poświęcony jest ołtarz.

Warto dodać, że w II w. n.e., na który datowany jest ołtarz, dzisiejszą rzekę Akçay nazywano właśnie Harpasos.

Inskrypcja po grecku ujawnia, że po widzeniu we śnie Flawiusz Uliades miał zbudować Harpasosowi ołtarz w zamian za wysłuchanie modlitw o dobre zbiory lub ochronę [właściciela lub jego zwierząt] przed powodziami, spadnięciem ze stromych stoków czy o uzdrowienie leczniczymi wodami - opowiadają prof. Hasan Malay z Ege Üniversitesi i Funda Ertugrul z Muzeum Archeologicznego w Aydın.

Ołtarz o wymiarach 0,61 na 0,45 m znajduje się obecnie w muzeum. Wyrzeźbiono na nim nagiego mężczyznę w hełmie z pióropuszem, który w prawej dłoni dzierży sztylet, a w lewej okrągłą tarczę. W prawym dolnym rogu widać skręconego wielogłowego węża.

Choć to Herkules miał zabić hydrę lernejską, archeolodzy uważają, że ołtarz przedstawia raczej syna Herkulesa i Barge - Bargasosa. Dolina rzeki z piaszczystą strefą, gdzie wiele odnóg wpływa do Harpasos, przypomina okolice Lerny - piszą autorzy publikacji z pisma Epigraphica AnatolicaScena z ołtarza może być przedstawieniem lokalnego mitu o walce Bargasosa z siejącą spustoszenie rzeką z wieloma dopływami. Gdy wojownik zwyciężył potwora, rzeka zmieniła się w dobre bóstwo [Harpasosa].

 

Akçay Bargasos Herkules hydra ołtarz Hasan Malay Funda Ertugrul