Najbardziej zakręcone eksperymenty wszech czasów

| Ciekawostki

Pisarz Alex Boese wydał niedawno książkę pt. Słoń na kwasie i inne dziwne eksperymenty. Tytuł mówi sam za siebie, ponieważ zamiarem autora, który porwał się na tytaniczne dzieło przejrzenia roczników specjalistycznych gazet, książek oraz uniwersyteckich archiwów, było sporządzenie listy najbardziej szokujących, zaskakujących, a czasami wręcz okrutnych badań wszech czasów

Boese tłumaczy, że zaczął zbierać przykłady dziwacznych eksperymentów lata temu, kiedy skończył studia z zakresu historii nauki. Jak przyznaje, nie przyświecał mu żaden szczytny cel. Temat go po prostu fascynował, a to, na co się natykał, zaskakiwało go, wprawiało w obrzydzenie albo rozśmieszało. Co ważne, eksperymenty te nie były dziełem obłąkańców. Wszystkie były dziełem profesjonalistów, którzy nie potrafili się zadowolić powszechnie przedstawianymi wyjaśnieniami różnych zjawisk. Czasem odkrywali coś genialnego, częściej jednak sprowadzało ich to na manowce.

Na pierwszym miejscu znalazł się Warren Thomas, dyrektor zoo w Oklahomie, który w 1962 roku wstrzyknął słoniowi o imieniu Tusko LSD. Niestety, zwierzę zmarło godzinę później. Dawka narkotyku 3 tysiące razy przekraczała przeciętną dawkę zażywaną przez ludzi. Dyrektor chciał sprawdzić, czy olbrzymi ssak przetrzyma czasowy atak szaleństwa (po angielsku nazywany musth), w czasie którego samce stają się agresywne.

A oto cała lista, przedstawiona na łamach pisma New Scientist:Słoń na LSD.Żołnierze, którym w czasie lotu ćwiczebnego powiedziano, że zaraz się rozbiją. Kazano im wtedy wypełnić kwestionariusz, by sprawdzić, jak panika wpływa na funkcjonowanie poznawcze. Okazało się (i nie jest to wcale dziwne), że pisząc, ludzie popełniają wtedy więcej błędów. Podobnie jak w przypadku słonia, jest to eksperyment z lat 60.Pies z dwoma głowami, stworzony w 1954 roku przez sowieckiego chirurga Wladimira Demikchowa. Monstrum zmarło po upływie miesiąca. Lekarz przeszczepił dorosłemu owczarkowi niemieckiemu głowę, przednie łapy i "tors" szczenięcia.Psycholog, który przeprowadzał eksperymenty na własnym synu, chcąc sprawdzić, czy łaskotanie automatycznie wywołuje śmiech.Obgryzającym paznokcie chłopcom odtwarzano podczas snu odpowiednie komunikaty. Miało to ukrócić niepożądane praktyki.Naukowcy zapragnęli sprawdzić, czy ludzie potrafią spać w każdych warunkach. W tym celu wolontariuszom przyklejano (w pozycji otwartej) powieki do twarzy i świecono w oczy jaskrawym światłem.Badani mieli wąchać amoniak i oglądać filmy porno, trzymając przy tym ręce w wiadrze wypełnionym żabami.Doktor Stubbins Firth chciał w nietypowy sposób wykazać, że żółta febra nie jest zakaźna. W tym celu pił wymiociny swoich pacjentów oraz aplikował je sobie na otwarte rany.Próby przywrócenia krążenia i ożywienia martwych zwierząt podczas huśtania.Sztucznej perliczce odcinano po kolei kończyny, by sprawdzić, kiedy przestanie być atrakcyjna dla indora.

Alex Boese Słoń na kwasie i inne dziwne eksperymenty