AlphaGo pokonał mistrza świata i przechodzi na emeryturę

| Technologia
Davide e Paola

Demis Hassabis, dyrektor firmy DeepMind, która stworzyła program sztucznej inteligencji AlphaGo, oznajmił, że nie będzie on już więcej grał w go przeciwko ludziom. W ubiegłym tygodniu AlphaGo pokonał 3:0 najlepszego obecnie gracza w go, Ke Jie. Po tym wydarzeniu zdecydowano, że należący do Google'a algorytm nie musi już udowadniać swojej przewagi nad ludźmi w go.

Zespół stojący za AlphaGo skupi się obecnie na kolejnym wielkim wyzwaniu, na opracowaniu zaawansowanych ogólnych algorytmów, które pewnego dnia pomogą naukowcom w radzeniu sobie z najbardziej złożonymi problemami, takimi jak poszukiwanie leków na choroby, znaczne zmniejszenie konsumpcji energii czy tworzenie nowych rewolucyjnych materiałów – oświadczył Hassabis.

Jeszcze w bieżącym roku ma zostać opublikowany artykuł, którego autorzy szczegółowo opiszą udoskonalenia, jakie wprowadzili do algorytmu i pomysły na przetworzenie go na algorytm ogólny, zajmujący się różnego rodzaju problemami. Google pracuje też nad narzędziem edukacyjnym, które pokaże, w jaki sposób AlphaGo analizuje ruchy podczas gry w go, opisze sposób rozumowania algorytmu i pozwoli graczom w go spojrzeć na grę oczami sztucznej inteligencji. Ke Jie już zgodził się współpracować przy tej inicjatywie i pomoże twórcom AlphaGo przeanalizować mecz, w którym zmierzył się z algorytmem.

AlphaGo go Ke Jie sztuczna inteligencja gra DeepMing